Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Mewa” - interpretacja, opracowanie dramatu

„Mewa” jest czteroaktowym dramatem Czechowa, którego akcja rozgrywa się w dworku ziemiańskim na prowincji. Dworek ten należy do niejakiego Sorina, starszego już człowieka. Do jego posiadłości co roku przyjeżdża siostra – aktorka Irena Arkadina – wraz z synem Konstantym Trieplewem. Od momentu, gdy niejako wchodzimy w akcję utworu, ma miejsce ich kolejna wizyta. Tym razem Arkadina przyjeżdża w towarzystwie swojego obecnego kochanka Borysa Trigorina, wprowadzając tym niemałe zamieszanie, nie tyle obyczajowe, ile bardziej światopoglądowe, szczególnie w odniesieniu do młodego Konstantego i jego ukochanej Niny, mieszkającej nieopodal i marzącej o tym, by zostać sławną aktorką.

Czechow opiera swój utwór głównie na dialogach na temat sztuki (stanowiącej bardzo ważny element w całym utworze) i relacji międzyludzkich prowadzonych między poszczególnymi bohaterami. Nie ma w utworze porywającej, wartkiej akcji, choć zdarzają się nieco „żywsze” momenty (pierwsza nieudana próba samobójcza Trieplewa, jego przedstawienie, które ponosi klęskę, scena zazdrości i rozpaczy zaaranżowana przez Arkadinę wobec Trigorina). Stanowią one jednak wyjątki burzące „mówiony” charakter dramatu....

Podobne wypracowania