Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz - wiersze - ogólna charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jarosław Iwaszkiewicz to współtwórca poetyckiej grupy Skamander. Poeta debiutował w 1915. W jego dorobku literackim znajduje się szesnaście tomików poezji. Do najbardziej znanych należą: „Oktostychy”, „Mapa pogody”, „ Dionizje” czy też „ Wiersze wybrane”.

Twórczość Iwaszkiewicza jest zróżnicowana i porusza różnorodną tematykę. Dużo uwagi poświęcił poeta przyrodzie. Często wielbił jego piękno i prostotę, czasami zaś wykorzystywał motywy przyrodnicze do ukazania innych, ważnych prawd. Wierszem, który można zaliczyć do takiego nurtu jest niewątpliwie „ Pogoda lasu”. Utwór ten jest nieustannym zwrotem do jakieś osoby, utrzymanym w stylizacji biblijnej, modlitewnej. Świadczą o tym słowa „ Niechaj będzie z Tobą”. Wspomnianej już osobie podmiot liryczny życzy samych dobrych rzeczy, towarzystwa przyrody, spokoju i ciszy lasu, jego wspaniałości. Poeta w sposób niewiarygodnie piękny, niemal impresjonistyczny opisuje las. Zaznacza tylko jego pozytywne cechy, widzimy jak bardzo związany jest z naturą. Przede wszystkim widać tu jednak afirmację życia ze wszystkimi jego aspektami. Jest miejsce na słońce, ale także na burzę i wiatr. Uważam, że przyroda...

Podobne wypracowania