Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz - wiersze - ogólna charakterystyka

Jarosław Iwaszkiewicz to współtwórca poetyckiej grupy Skamander. Poeta debiutował w 1915. W jego dorobku literackim znajduje się szesnaście tomików poezji. Do najbardziej znanych należą: „Oktostychy”, „Mapa pogody”, „ Dionizje” czy też „ Wiersze wybrane”.

Twórczość Iwaszkiewicza jest zróżnicowana i porusza różnorodną tematykę. Dużo uwagi poświęcił poeta przyrodzie. Często wielbił jego piękno i prostotę, czasami zaś wykorzystywał motywy przyrodnicze do ukazania innych, ważnych prawd. Wierszem, który można zaliczyć do takiego nurtu jest niewątpliwie „ Pogoda lasu”. Utwór ten jest nieustannym zwrotem do jakieś osoby, utrzymanym w stylizacji biblijnej, modlitewnej. Świadczą o tym słowa „ Niechaj będzie z Tobą”. Wspomnianej już osobie podmiot liryczny życzy samych dobrych rzeczy, towarzystwa przyrody, spokoju i ciszy lasu, jego wspaniałości. Poeta w sposób niewiarygodnie piękny, niemal impresjonistyczny opisuje las. Zaznacza tylko jego pozytywne cechy, widzimy jak bardzo związany jest z naturą. Przede wszystkim widać tu jednak afirmację życia ze wszystkimi jego aspektami. Jest miejsce na słońce, ale także na burzę i wiatr. Uważam, że przyroda była dla Iwaszkiewicza inspiracją, poprzez nią mógł pokazać ważne prawdy egzystencjalne. Przyroda, las to wszystko się zmienia- podobnie jak ludzkie życie. Dlatego podmiot liryczny życzy komuś bliskiemu, by pogoda lasu była blisko niego, by na zawsze pozostał człowiekiem… Wiersze z tomu „ Mapa pogody” zostały poświęcone przede wszystkim zagadnieniom egzystencjalnym, ale ukazał je poeta poprzez przyrodnicze inspiracje.

Bardzo dużo uwagi w swojej twórczości poświęcił Iwaszkiewicz poezji miłosnej. Jednym z najbardziej przejmujących wierszy jest utwór „ Do żony”. Podmiot liryczny przyznaje, że nie zawsze był dobrym mężem, świat go kusił a on dedykował mu swoją poezję. Myśli jednak o swojej śmierci, o ostatnich chwilach i wie, że tylko żona była jego prawdziwą miłością. Ta kobieta obdarzyła go miłością wieczną, na zawsze. Utworem o tematyce miłosnej jest także „Upokarza mnie miłość”. Tutaj jednak uczucie to Iwaszkiewicz przedstawił jako siłę niszczącą. Kiedy człowiek cierpi z powodu miłości jest zły, nie ma w nim zrozumienia dla ludzi i świata. Podmiot liryczny stwierdza, że gubi się w życiu i wie, że nie będzie się potrafił odnaleźć przez długi czas. Pokazuje człowieka cierpiącego, który zaznał tego gorącego uczucia.

Jarosław Iwaszkiewicz pisał wiersze o różnorodnej tematyce. Poruszał problemy egzystencjalne, społeczne a nawet historyczne. Jego rozmaite zainteresowania sprawiły, że jest wybitnym poetą, którego ludzie chętnie czytają.

Podobne wypracowania do Jarosław Iwaszkiewicz - wiersze - ogólna charakterystyka