Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Marcin Kozera” - charakterystyka Marcina Kozery

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Marcin Kozera jest tytułowym bohaterem powieści Marii Dąbrowskiej. Poznajemy go jako chłopca, który razem z ojcem mieszka w Londynie.

Chłopca poznajemy, gdy wkracza w wiek dojrzewania. Dowiadujemy się, że mieszka sam z ojcem, ponieważ matka zmarła, gdy Marcin był jeszcze mały. Bohater ma bujną, czarną czuprynę i piękne, błyszczące oczy. Chociaż ma już dwanaście lat, w ogóle nie mówi po polsku. Codziennie przebywa wśród Anglików, a ojciec nie ma wystarczająco dużo czasu, aby nauczyć syna ojczystego języka.

Z początku bohater to typowy młodzieniec-rozrabiaka, który uwielbia zabawę i łobuzowanie. Często miał zabawne pomysły, pewnego dnia nawet przyniósł do szkoły piłkę, aby pokazać ją swoim klasowym kolegom. W tym okresie ojciec zapisuje syna do polskiej szkółki, w której dzieci uczyły się języka polskiego oraz historii swojego ojczystego kraju. Marcin przechodzi wówczas swoistą przemianę wewnętrzną. Po raz pierwszy ma okazję zdobywać wiedzę na temat Polski i jest tym krajem zafascynowany. Zaczyna żałować, że tak długo nie interesował się własnym pochodzeniem i korzeniami.

W szkole poznaje pewną młodą nauczycielkę, która ma na niego ogromny wpływa. Kobieta z zapałem przekazuje swoim...

Podobne wypracowania