Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sue Towsend „Sekretny dziennik Adriana Mole’a” - Adrian Mole - charakterystyka bohatera

Adrian Mole to bohater serii powieści Sue Towsend. Książki te pisane są w formie pamiętnika chłopca i zawierają jego najbardziej intymne przemyślenia. Seria zawiera siedem tomów, do których należą miedzy innymi : „Sekretny dziennik Adriana Mole’a”, „Bolesne dojrzewanie Adriana Mole’a” oraz „Szczere wyznania Adriana Mole’a”.

Bohater jest piętnastoletnim chłopcem, który jak każdy nastolatek boryka się z problemami wieku dorastania. Nie jest zadowolony ze swojego wyglądu, uważa, iż nie może określić się mianem przystojnego młodzieńca. Dodatkowy problem stanowią pryszcze, których Adrian nie potrafi się pozbyć. Chłopiec nie ma dziewczyny, nad czym także ubolewa. Zakochuje się we wspaniałej Pandorze, jednak ona nie odwzajemnia jego uczuć. Potęguje to uczucie braku pewności siebie i niskiej atrakcyjności. Ze wszystkich swoich problemów bohater zwierza się dziennikowi. Zapisuje w nim ważne wydarzenia, snuje refleksje, obmyśla plan działania na przyszłość. Widzimy, jak niezwykle jest wrażliwy i delikatny. Nie każdy chłopiec w jego wieku sporządza pamiętnik, większość tłumi swoje uczucia. Adrian jest jednak inny. Bardzo refleksyjny, lubiący myśleć i zastanawiać się nad swoim życiem. Chłopcu nie jest łatwo zmagać się ze światem, ponieważ oprócz osobistych problemów ma także kłopoty w domu. Żyje w rodzinie z pozoru udanej, jednak jest to tylko miłość na pokaz. Zarówno ojciec, jak i matka uwikłani są w romanse, z czym bohater nie potrafi się pogodzić. Jest wewnętrznie rozdarty, chciałby mieć idealną rodzinę, a jednocześnie zdaje sobie już sprawę, iż jest to niemożliwe. Adrian jest inny od rówieśników. Chociaż przeżywa podobne problemy, martwi się wyglądem, szkołą oraz brakiem dziewczyny znajduje radość w nietypowych zainteresowaniach. Lubi czytać książki, zwłaszcza te historyczne. Dużą wagę przywiązuje także do świąt narodowych i skrupulatnie opisuje je w swoim  dzienniku. Adrian posiada bardzo marzycielską duszę. Chłopiec pragnie być poetą, jednak osiągnięcie tego celu niestety nie jest łatwe. Bohater ze smutkiem przywołuje w pamiętniku własną, nieudaną twórczość, czuje się przegrany i mało wartościowy. Poezja jest dla niego niezwykle ważna, ale Adrian nie widzi  w niej przyszłości.

Adrian Mole jest bohaterem pozytywnym. To wrażliwy, miły chłopiec, który ma swoje marzenia i plany. Jak każdy nastolatek zmaga się z problemami dojrzewania, ale interesuje się też problemami świata i społeczeństwa. Nie jest obojętny na ludzki los. W głębi serca czuje się poetą, ale nie potrafi sprostać wymogom poetyckiej pracy.

Podobne wypracowania do Sue Towsend „Sekretny dziennik Adriana Mole’a” - Adrian Mole - charakterystyka bohatera