Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Ibsen „Dzika kaczka” - charakterystyka Haakona Werle

Haakon Werle (w niektórych tłumaczeniach - Hagen) to ojciec Grzegorza. Jest dobrze prosperującym przedsiębiorcą i handlarzem. Jednak jego syn postanowił na długi czas opuścić dom, a po powrocie jest pełen żalu względem ojca. Kim był Hagen, że doszło do takiej sytuacji?

Hagen jest człowiekiem cynicznie nastawionym do życia. Potrafi tak manipulować innymi ludźmi, żeby zapewnić sobie spokój. Winę za nielegalny handel drewnem zwalił na starego Ekdala, mimo że sam miał udział w tym procederze. Kiedy wplątał się w niewygodny romans z Giną, postanowił doprowadzić do jej małżeństwa z młodym Ekdalem. Podczas powitalnego przyjęcia dla swojego syna, nie mógł powstrzymać się przed krytyką jego decyzji o zaproszeniu Hialmara. Z tych zachowań wypływa jego egoistyczne podejście do życia. W dodatku zupełnie nie wierzy on w innych ludzi, ogranicza się tylko do wykorzystywania ich we własnych celach.

Ojciec Grzegorza, który wcześniej zdradzał swoją żonę, postanawia pobrać się z Panią Sörby. To kolejny dowód na jego praktyczne podejście do życia. Zdaje on sobie sprawę, że kobieta zarządzająca jego domem, otoczy go opieką u zmierzchu życia. Nie łączy się z nią przez miłość, ale ze względów praktycznych. Mimo, że przyszła małżonka mówi do Grzegorza, że nie wychodzi za jego ojca z powodu bogactw, ale prawdziwego uczucia, nie jest trudno się domyślić, że staremu przedsiębiorcy po prostu doskwiera samotność oraz strach przed starością. Warto jeszcze zaznaczyć, że wspomnianych wcześniej zdrad nie mógł darować mu syn. Padają znamienne słowa: „Zniszczyłeś całe moje życie. Nie mówię już nawet o matce (…) Ale tobie to zawdzięczam, że błąkam się ścigany i dręczony wyrzutami sumienia”.

W obliczu nadchodzącego końca, stary Hagen postanawia zrekompensować nieco cierpienia rodziny Ekdalów. Wysyła list, w którym nakłada na siebie obowiązek wypłacania renty w wysokości 100 koron dla swojego dawnego wspólnika. Następnie renta ma przejść na Jadwigę, która okazuje się być jego córką. Opamiętanie przychodzi jednak trochę za późno i ciężko jednym dobrym uczynkiem zamazać całą serię złych.

Hagen Werle jest człowiekiem, który nie waha się wykorzystać innych ludzi dla swojego dobra. Świadczy o tym jego postępowanie względem rodziny Ekdalów - zrzucenie winy za nielegalny handel drewnem na ojca oraz zaaranżowanie małżeństwa między Hialmarem a Giną. Zniszczył także życie swojego syna, zdradzając matkę i pogrążając w hańbie rodzinę przyjaciół. Priorytetem w jego życiu są interesy, którym podporządkowuje swoje relacje z ludźmi. To także czołowy przedstawiciel ludzi zakłamanych i fałszywych, którzy tworzą sobie swój własny świat, tak odległy od prawdziwego.

Podobne wypracowania do Henryk Ibsen „Dzika kaczka” - charakterystyka Haakona Werle