Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Ibsen „Dzika kaczka” - charakterystyka Haakona Werle

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Haakon Werle (w niektórych tłumaczeniach - Hagen) to ojciec Grzegorza. Jest dobrze prosperującym przedsiębiorcą i handlarzem. Jednak jego syn postanowił na długi czas opuścić dom, a po powrocie jest pełen żalu względem ojca. Kim był Hagen, że doszło do takiej sytuacji?

Hagen jest człowiekiem cynicznie nastawionym do życia. Potrafi tak manipulować innymi ludźmi, żeby zapewnić sobie spokój. Winę za nielegalny handel drewnem zwalił na starego Ekdala, mimo że sam miał udział w tym procederze. Kiedy wplątał się w niewygodny romans z Giną, postanowił doprowadzić do jej małżeństwa z młodym Ekdalem. Podczas powitalnego przyjęcia dla swojego syna, nie mógł powstrzymać się przed krytyką jego decyzji o zaproszeniu Hialmara. Z tych zachowań wypływa jego egoistyczne podejście do życia. W dodatku zupełnie nie wierzy on w innych ludzi, ogranicza się tylko do wykorzystywania ich we własnych celach.

Ojciec Grzegorza, który wcześniej zdradzał swoją żonę, postanawia pobrać się z Panią Sörby. To kolejny dowód na jego praktyczne podejście do życia. Zdaje on sobie sprawę, że kobieta zarządzająca jego domem, otoczy go opieką u zmierzchu życia. Nie łączy się z nią przez miłość, ale ze względów praktycznych. Mimo, że przyszła małżonka mówi...

Podobne wypracowania