Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw biedy w literaturze - motyw żebraka w literaturze. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Literatura średniowieczna, która sławiła model życia ascetycznego, przedstawiała żebractwo jako rodzaj wyboru życiowej drogi. Wyrzeczenie się wszelkich dóbr materialnych oznaczało całkowite zawierzenie Bogu. Asceza była więc postawą heroiczną, nadawała człowiekowi godność. Późniejsze epoki, szczególnie zaś skupiony na problematyce społecznej pozytywizm, ukazywały żebractwo jako wynik niesprawiedliwości społecznej. Przymus żebrania spowodowany biedą, stanowił naruszenie ludzkiej godności. Zmuszeni byli do niego ci, którzy niczego nie posiadali, nawet rodziny zdolnej się nimi zaopiekować.

Żebranie jako element ascezy zostało ukazane w średniowiecznej legendzie o św. Aleksym. Aleksy pochodził z bardzo zamożnego rodu, jednak bogactwa nic dla niego nie znaczyły. Chcąc okazać się miłym Bogu, wyrzekł się wszystkiego, co posiadał i w żebraczych łachmanach spędzał dni pod kościołem. Jego wiara nie pozwalała mu troszczyć się o sprawy doczesne. Żył z tego, co ofiarowali mu dobrzy ludzie. Jeden z epizodów legendy opowiada o cudzie, kiedy to Matka Boska zeszła z obrazu i nakazała otworzyć drzwi kościoła w wyjątkowo zimną noc, by biedny żebrak mógł się schronić. Widać jego wiara mogła czynić cuda, on sam nie musiał dbać o jedzenie czy...

Podobne wypracowania