Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - charakterystyka Marka Winicjusza

Marek Winicjusz to jeden z głównych bohaterów „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Marek Winicjusz jest Rzymianinem, człowiekiem szlachetnie urodzonym, patrycjuszem. Dzięki swoim koligacjom zna najznamienitszych wodzów i przywódców w Rzymie, bywa na najbardziej wystawnych ucztach.

Marek jest żołnierzem, człowiekiem młodym, atletycznie zbudowanym. Niezwykle przystojny, ma ciemną cerę, oczy i włosy. Młody Rzymianin jest również bardzo silny, męski i wojowniczy. Wrócił właśnie z wojny przeciwko Partom. Najbliższym krewnym Winicjusza w Rzymie jest Petroniusz, jego stryj - Marek jest synem starszej siostry tego dostojnika. Jak przystało na rzymskich patrycjuszy, młodzieniec lubuje się w ucztach, wykwintnym jedzeniu i piciu oraz rozpuście. Jest egoistą, przyzwyczajonym do tego, że wszystkie jego zachcianki są natychmiast spełniane, pozwala mu na to zresztą pozycja społeczna, jaką zajmuje. Winicjusz otacza się niewolnikami, którzy usługują mu na każdym kroku, jest panem ich życia i śmierci - zabić nieposłusznego niewolnika lub po prostu wyładować na nim swój gniew to normalne zachowanie ludzi pokroju Marka Winicjusza, których nikt nie hamuje, dlatego porywczość i gwałtowność wchodzi im w krew.

Bohater traktuje kobiety instrumentalnie, nigdy jeszcze w żadnej się nie zakochał, jeśli którejś pragnie, po prostu ją zdobywa. Pozwala mu na to jego pozycja społeczna. Pewnego dnia Marek Winicjusz zauważa młodą i piękną Ligię. Początkowo pragnie ją zdobyć, potem planuje się z nią ożenić. Ale Ligia znika i nigdzie nie można jej odnaleźć. Dla Marka Winicjusza to nowa sytuacja, po raz pierwszy nie może dostać tego, czego chce. Wyładowuje się na otoczeniu, staje się jeszcze bardziej dziki i porywczy, zaczyna zachowywać się jak rozkapryszone dziecko, które nie może dostać wymarzonej zabawki. Swoim ludziom zleca poszukiwanie dziewczyny i uprowadzenie jej.

Plan nie udaje się, a Winicjusz sam wpada w tarapaty. Rannym patrycjuszem opiekują się chrześcijanie. Pod wpływem ich troskliwości i dobroci bohater zaczyna się zmieniać, tym chętniej, że dowiaduje się, iż Ligia także jest chrześcijanką. Marek Winicjusz poznaje zasady religii chrześcijańskiej, licząc na zbliżenie się do Ligii. Patrycjusz zaczyna dostrzegać jałowość dotychczasowego życia, rozpustę w jakiej się pogrążał, zaczyna dostrzegać też potrzeby innych ludzi. Stopniowo bohater staje się zupełnie innym człowiekiem, decyduje się przyjąć chrzest i wziąć ślub z Ligią. Zanim to zrobi, spostrzega, że już nie jest w stanie uczestniczyć w ucztach patrycjuszy, widzi też szaleństwo, w jakim coraz bardziej pogrąża się Neron.

Z totalnego egoisty Marek Winicjusz zmienia się w dobrego człowieka. Chce zrobić wszystko, by ratować skazanych na śmierć chrześcijan, poświęca na to cały swój majątek. Rozmawia też z niewolnikami. Bogaty patrycjusz staje się zupełnie innym, nowym i lepszym człowiekiem, dobrym, szlachetnym, dbającym o bliźnich. Ta zmiana dokonała się pod wpływem religii chrześcijańskiej i miłości do Ligii. Przemiana Marka Winicjusza zostaje nagrodzona – dziewczyna zakochuje się w nim.

Podobne wypracowania do Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - charakterystyka Marka Winicjusza