Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jonasz Kofta - wiersze - ogólna charakterystyka

Jonasz Kofta to polski poeta, dramaturg, prozaik i satyryk. Urodził się 28 listopada 1942 na Wołyniu, zmarł 19 kwietnia 1988 w Warszawie. Na stałe związany był z grupą teatralną Hybrydy, został współzałożycielem kabaretu „ Pod Egidą”. Pisywał wiersze o różnej tematyce, ale do najważniejszych zaliczane są te, dotyczące miłości, uczuć, refleksji o życiu i kobietach.

Uważam, że jednym z najpiękniejszych wierszy Kofty jest utwór zatytułowany „Jej portret”. Podmiot liryczny opisuje kobietę, możemy się domyślić, że jest to dla niego osoba bardzo ważna i bliska. Okazuje się jednak, że bohaterki nikt tak naprawdę nie zna, nawet ona sama. Wiersz jest niezwykle wzruszający, ponieważ porusza problem rozstania. Mężczyzna mówiący w wierszu stwierdza, że nie musi do końca poznawać wybranki swojego serca, bo obawia się rozłąki. Widzimy tu wiele wspaniałych środków artystycznych, dzięki którym utwór nabiera niepowtarzalności. „Uniosę Twój zapach snu”- metaforycznie mówi podmiot liryczny. Choć kobieta jest mu bardzo bliska, z pewnością kocha ją i wielbi, wie, że kiedyś ich drogi mogą się rozejść.

Równie pięknym wierszem miłosnym jest utwór „ Co to jest miłość”. Dzieło to stanowi próbę odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań w życiu człowieka. Podmiot liryczny rozważa tę kwestię i rozmyśla nad rolą miłości w naszej egzystencji. Analizując słownictwo możemy stwierdzić, że osobą mówiącą w wierszu tym razem jest kobieta. „…ale to miłe, że chcę go mieć dla siebie…” – mówi. Z pewnością „ go” oznacza po prostu ukochanego mężczyznę. Według podmiotu lirycznego miłości nie można do końca określić ani też sprecyzować. Mieszka ona w uśmiechu, słychać ją w śpiewie i echu. Osoba mówiąca przyznaje, iż nie wie co to jest miłość, ale nie stanowi to żadnej przeszkody w kochaniu. Woli, aby bliska osoba nic nie mówiła, tylko trwała obok wiecznie i wiernie. Utwór ten pokazuje nam, jak zwane jest posiadanie kogoś, kogo kochamy. Czasem nie warto zastanawiać się nad sensem pewnych wydarzeń, należy je docenić i cieszyć się tym wspaniałym uczuciem.

Bardzo poruszającym utworem jest „ Gdzie jesteś”. To wiersz dedykowany kobiecie, z którą podmiot liryczny musiał się rozstać. Poznajemy go w chwili ogromnej tęsknoty i zwątpienia. Mężczyzna analizuje ostatnie wspólne chwile związku i żałuje, że nic zrobił nic więcej, aby zatrzymać ukochaną. Bezustannie powtarza „ gdzie jesteś?”, co świadczy o rozpaczy i żalu za stratą.

Uważam, że Jonasz Kofta był mistrzem w tworzeniu poezji miłosnej. W sposób subtelny, niezwykle poetycki rozpatrywał uczuciowe zagadnienia i szukał odpowiedzi na bardzo ważne pytania.

Podobne wypracowania do Jonasz Kofta - wiersze - ogólna charakterystyka