Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jonasz Kofta - wiersze - ogólna charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jonasz Kofta to polski poeta, dramaturg, prozaik i satyryk. Urodził się 28 listopada 1942 na Wołyniu, zmarł 19 kwietnia 1988 w Warszawie. Na stałe związany był z grupą teatralną Hybrydy, został współzałożycielem kabaretu „ Pod Egidą”. Pisywał wiersze o różnej tematyce, ale do najważniejszych zaliczane są te, dotyczące miłości, uczuć, refleksji o życiu i kobietach.

Uważam, że jednym z najpiękniejszych wierszy Kofty jest utwór zatytułowany „Jej portret”. Podmiot liryczny opisuje kobietę, możemy się domyślić, że jest to dla niego osoba bardzo ważna i bliska. Okazuje się jednak, że bohaterki nikt tak naprawdę nie zna, nawet ona sama. Wiersz jest niezwykle wzruszający, ponieważ porusza problem rozstania. Mężczyzna mówiący w wierszu stwierdza, że nie musi do końca poznawać wybranki swojego serca, bo obawia się rozłąki. Widzimy tu wiele wspaniałych środków artystycznych, dzięki którym utwór nabiera niepowtarzalności. „Uniosę Twój zapach snu”- metaforycznie mówi podmiot liryczny. Choć kobieta jest mu bardzo bliska, z pewnością kocha ją i wielbi, wie, że kiedyś ich drogi mogą się rozejść.

Równie pięknym wierszem miłosnym jest utwór „ Co to jest miłość”....

Podobne wypracowania