Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wisława Szymborska „Wietnam” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór ten choć bardzo krótki, jest niezwykle przejmujący. Tytuł wskazuje nam na kontekst historyczny, a mianowicie wojnę w Wietnamie. Były to okrutne walki, w które angażowało się wiele krajów świata. Ziemie na terenach objętych wojną zostały zniszczone, zginęły setki tysięcy ludzi, także cywilów.

Na szczególną uwagę zasługuje forma wiersza. Kompozycja przypomina dialog. Nie do końca wiadomo, kto jest osobą pytającą, natomiast z pewnością odpowiada kobieta  („Kobieto, jak się nazywasz”). Nie jest to jednak typowy dialog, rozmowa. Bardziej przypomina nam przesłuchanie, możemy więc snuć wiele hipotez na temat, kto przemawia do bohaterki. Być może są to żołnierz albo też zwyczajny człowiek.

Czytając utwór wyobrażamy sobie, że właśnie trwa wojna. Tereny wokół są zniszczone, a ludzie przerażeni. Nagle, gdzieś na odludziu widać biedną, samotną kobietę. Ktoś podchodzi do niej i zaczyna przesłuchanie. Wypytuje ją o imię i miejsce zamieszkania, ciekawy jest, po czyjej stronie jest kobieta, komu kibicuje w walce. Dostrzega, że bohaterka wykopała norę (być może w funkcji schronu) i zadaje pytania także na ten temat. Kobieta wydaje się być przerażona, zaniepokojona, niezwykle zagubiona. Na wszystkie pytania...

Podobne wypracowania