Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę” - streszczenie głównych wątków utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego to opowieść Pilota o spotkaniu z małym chłopcem. Osiem dni spędzonych wspólnie na pustyni pozwala mu poznać niezwykłą historię Małego Księcia, jego własnej małej planety i rocznej wędrówki po innych planetach, także po Ziemi. W ten sposób wyłaniają się dwa plany wydarzeń. Trzeci wątek to proces dojrzewania chłopca, który, poznając świat, uczy się rozumieć ludzi, a także własne uczucia.

Historia spotkania Pilota z Małym Księciem to wątek, który nadaje kształt całemu utworowi. Pilot opowiada o tym zdarzeniu sześć lat po tym, jak miało miejsce: „(...) Minęło już sześć lat, odkąd mój przyjaciel opuścił mnie, zabierając swoją owieczkę. Próbuję go tutaj opisać jedynie po to, żeby go nie zapomnieć. To smutne zapomnieć o przyjacielu. Nie każdy człowiek ma przyjaciela”. Wątek ten można określić jako realistyczny. Pilot zmuszony awarią silnika ląduje na pustyni, ponieważ ma pewien zapas wody, decyduje się sam usunąć usterkę. Niespodziewanie na pustyni pojawia się chłopiec o złocistych włosach, wcale nie przestraszony tym, gdzie się znalazł. Mały Książę jest bardzo ciekawy świata, zadaje wiele pytań i uważnie analizuje odpowiedzi.

Choć chłopiec...

Podobne wypracowania