Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kapitalizm - definicja, charakterystyka, cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Precyzyjna definicja kapitalizmu, godząca wszystkich ekonomistów, nie istnieje. Przyjmuje się jednak jego ogólne określenia. Kapitalizmem nazywa się zatem system gospodarczy (lub porządek społeczny), w którym środki produkcji znajdują się w rękach prywatnych, a ich użytkowanie wiąże się z chęcią osiągnięcia zysku. Inaczej mówiąc: zyski generowane są przez właścicieli kapitału, który jest narzędziem produkcji. 

Kolejna definicja określa kapitalizm jako system, w którym produkcja oparta jest na generacji zysku, a reguluje je prawo akumulacji kapitału (czyli gromadzenia wartości takich jak np. pieniądze, dobra etc. w celu wykorzystania ich w działalności gospodarczej czy inwestycjach).

W kapitalizmie zakłada się samo regulowanie rynku głównie poprzez prawo popytu oraz podaży. Zaczął się kształtować w XVI wiecznej Europie, wyłaniając się z feudalizmu. Aktualnie jest to najczęściej spotykany system gospodarczy świata. Główne zasady rządzące kapitalizmem to wolny obrót środkami produkcji oraz innym rodzajem kapitału, wolny obrót towarami oraz usługami, a także wolna konkurencja podmiotów gospodarczych.

Aktualnie nigdzie na świecie nie funkcjonuje kapitalizm w najczystszej postaci. Wyklucza...

Podobne wypracowania