Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kapitalizm a liberalizm - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Liberalizm jest ideologią skupiającą się  głównie na polityce. Z kolei kapitalizm odnosi się do systemu gospodarczego. Jedną z „gałęzi” liberalizmu jest koncentrujący się na założeniach ekonomicznych liberalizm gospodarczy. Założenia obu tych  teorii są w wielu aspektach zbliżone.
Głównym hasłem i wartością nadrzędną liberalizmu jest wolność. Do tej samej wartości odwołuje się kapitalizm. Obie ideologie podkreślają ludzki indywidualizm, niezależność jednej jednostki od drugiej.

Liberalizm dobitnie odrzuca wszelkie założenia kolektywistyczne, czyli podkreślanie roli wspólnoty i stawianie jej nad jednostką. Podobnie kapitalizm – bardziej skupia się na jednostce i jej dążeniach niż na zbiorowości. Kolektywizm charakterystyczny był dla poglądów socjalistycznych, gdzie wszyscy za cenę rzekomej równości podlegali standaryzacji.

Teorie podobnie postrzegają także kwestie prawa. Liberalizm zakłada jak najmniejsze krępowanie jednostki przez przepisy. Analogicznie: kapitalizm kwestie prawne przenosi na grunt gospodarczy, zaznaczając minimalną regulacje prawną gospodarki. Według zwolenników tej ideologii rynek ma zdolności samoregulacyjne, głównie poprzez prawo podaży oraz popytu. Interwencja państwa...

Podobne wypracowania