Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Porządek prawny RP - opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Porządek prawny Rzeczypospolitej Polskiej składa się z systemu prawnego, który obowiązuje w każdej dziedzinie życia społecznego. Polski system prawny oparty jest o kanony i standardy wyznaczane przez ustrój demokratyczny w rozumieniu europejskim. Polska jest suwerennym kraje, republiką parlamentarną. Od 1989 r. mamy do czynienia tzw. III Rzeczpospolitą. System prawny RP oparty jest o klasyczny trójpodział władzy - władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Regulacje te pozwalają na stworzenie ładu społecznego opartego na prawnych restrykcjach i przepisach, które gwarantują bezpieczeństwo. 

Polska, podobnie jak wiele innych państw należy do grupy państw demokratycznych, gdzie prawo wyboru należy do większości społeczeństwa. Ogół norm regulujący porządek prawny w Polsce zwie się potocznie kodeksem cywilnym lub prawem cywilnym. 

Prawo cywilne reguluje stosunki pomiędzy osobami fizycznymi, przedsiębiorcami i instytucjami o charakterze biurokratycznym. 

Polskie prawo oparte jest o ściśle uporządkowany system norm prawnych, jest ono tzw. prawem stanowionym. Prawo to jest charakterystyczne dla wszystkich państw kontynentu europejskiego. Takie prawo cechuje wyłączność na jego stanowienie przez władzę ustawodawczą.

 Źródłem...

Podobne wypracowania