Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polityka - definiowanie, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jednoznaczne zdefiniowanie terminu „polityka” jest praktycznie niemożliwe ze względu na mnogość aspektów i różnorakich ujęć, w kategoriach których można go rozpatrywać. Przez wieki rozwoju filozofii znaczenie polityki zmieniało się bardzo wiele razy, w zależności od epoki i panujących w niej poglądów.

Samo słowo „polityka” wywodzi się jeszcze z starożytnej Grecji, gdzie w taki właśnie sposób (gr. „politika”) określano ogół powinności i zobowiązań każdego mężczyzny wobec miasta-państwa, w którym zamieszkiwał. Należały do nich m. in. obowiązek uczestnictwa w zgromadzeniach, wiecach, wyborach, posiedzeniach sądu, a w razie nominacji pełnienie funkcji publicznej w interesie wspólnoty i dobra zbiorowości obywateli polis. Nowożytne rozumienie polityki pochodzi zatem bezpośrednio od antycznych wzorców greckich, z tym jednak zastrzeżeniem, iż w kulturze zachodnioeuropejskiej zaadaptowane zostało do odmiennego kontekstu społeczno-politycznego. Zyskało tym samym nowe treści, które wynikały z konieczności przystosowania definicji do drastycznie różniącej się rzeczywistości. Oznaczały odmienne główne założenia polityki, czyli sprawiedliwość, wolność,  bezpieczeństwo,...

Podobne wypracowania