Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obrona konieczna - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obrona konieczna jest przykładem prawnym, który zezwala obywatelowi i umożliwia obronę siebie oraz swojego mienia przed przestępcą, bez pociągania broniącego się do konsekwencji prawnych za tą obronę. Prawo umożliwia obywatelowi bronić się we własnym zakresie, dzięki czemu ofiara w przypadku skutecznej obrony uniknie prawnych konsekwencji, jeżeli broniąc się złamie niejako prawo. 

Dla przykładu, osoba napadnięta przez napastnika, który usiłował będzie zabrać swojej ofierze portfel używając w tym celu np. noża, ma prawo bronić się przy użyciu wszystkich dostępnych metod. Jeżeli ofiara uzna, że jej życie jest zagrożone, obrona konieczna będzie czymś uzasadnionym i oczywistym. 

Zdarza się jednak tak, że prawo przewiduje opcję tzw. przekroczenia obrony koniecznej. Tego typu zdarzenie pojawia się w momencie, kiedy napastnik nie zagraża już poszkodowanemu a mimo to poszkodowany stara się samemu wymierzyć sprawiedliwość, przez co np. przekracza obronę konieczną doprowadzając napastnika do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub pozbawiając go życia. 

Prawo jest tutaj bardzo restrykcyjne ponieważ zdarza się, że obrona konieczna nie jest uzasadniona. Aby sąd mógł uznać, że dany czyn kwalifikuje się na obronę konieczną. W rzeczywistości...

Podobne wypracowania