Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Porządek prawny - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Porządek prawny oznacza normy i przepisy obowiązujące na danym terenie w zakresie, którego działają. Porządek prawny jest systemem prawa, jest ścisłą hierarchią organów reprezentujących prawo w danym państwie czy na danym terenie. Wszystkie organy są ze sobą powiązane i są wobec siebie uzależnione. Porządek prawny obejmuje wszystkie dziedziny życia społecznego, politycznego i gospodarczego. W państwie, które cechuje porządek prawny zachodzi korelacja między tymi organami prawnymi i jej reprezentantami. 

Porządek prawny wywodzi się ze źródeł prawa tzw. common law (porządek prawny cechujący państwa anglosaskie) i system prawa kontynentalnego (oparty na prawie rzymskim, charakterystyczny dla państw Europy kontynentalnej).Istnieje jeszcze tzw. system prawa zwyczajowego, są to tzw. niepisane reguły występujące na danym terenie. 

Porządek prawny zazwyczaj umotywowany jest przez system polityczny np. kapitalistyczny lub socjalistyczny model gospodarki, prawicę lub lewicę itd. 

W systemie kapitalistycznym podstawą prawnego porządku jest wolny rynek, w systemie socjalistycznym - własność państwowa itd. 

Porządek prawny reguluje problemy, nieścisłości i sprzeczności wynikające z różnorodności interpretacji...

Podobne wypracowania