Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Podatki - dlaczego musimy je płacić? Co uważasz o osobach uchylających się od tego obowiązku? Esej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Podatki są tą formą przymusu, której nikt nie lubi. Murray Rothbard, znany filozof i ekonomista, nazwał podatki kradzieżą. Dlaczego mamy dopłacać do wspólnej kasy, skoro nic z tego nie mamy ?

Podatki obowiązują w każdym państwie, zwłaszcza w tych, które mają bardzo mocno rozwiniętą politykę socjalną np. Szwecja czy Norwegia. Przymus płacenia podatków wiąże się z tzw. państwem opiekuńczym, wedle zasad którego musimy płacić do wspólnej kasy, aby państwo mogło później organizować prawidłową redystrybucję dóbr na poszczególne warstwy społeczeństwa. Problem jednak w tym, że nie każdy chce te podatki płacić i nie każdy uważa, że taki przymus jest czymś dobrym. 

Państwo ingeruje w życie społeczne i narzuca swoje standardy po to tylko, by móc uzyskać od ludzi środki niezbędne do jego funkcjonowania. W rzeczywistości wielu ludzi dostrzega nieudolność systemu państwowego, który zamiast oferować w zamian obywatelom godziwe warunki, przepuszcza pieniądze przez aparat urzędniczy, który nie jest do niczego potrzebny. W rezultacie państwo jawi się jako zwyczajny złodziej. Taka polityka prowadzi niestety do wzrostu ilości osób, które starają się unikać płacenia podatków....

Podobne wypracowania