Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kapitalizm wolnokonkurencyjny - definicja, charakterystyka, cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kapitalizm wolnokonkurencyjny jest odmianą systemu kapitalistycznego, obok kapitalizmu monopolistycznego. Istnieje kilka podstawowych zasad rządzących kapitalizmem wolnokonkurencyjnym. Najważniejsza jest podstawowa zasada całego kapitalizmu: skupienie środków produkcji w rękach prywatnych. Dodatkowo zaznaczana jest równość wszystkich wobec prawa, a także gwarancja wolności osobistej.

Najważniejszym celem, do którego dąży się w kapitalizmie wolnokonkurencyjnym, jest osiągnięcie zysku. Ma być zrealizowany w otoczeniu wolnej konkurencji. Zatem przy zachowaniu świadomości istnienia innych firm o tych samych prawach. Dążenie do osiągnięcia zysku prowadzi do rozwoju technologicznego – konieczne jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań podnoszących konkurencyjność danego przedsiębiorstwa. To może się wiązać także z obniżką cen, co z kolei jest ogromną zaletą kapitalizmu wolnokonkurencyjnego odczuwaną  przez konsumenta. Uznaje się zatem, iż o cenach dóbr i usług decyduje rynek. Jest również nadrzędnym celem produkcji. Zauważalna koncentracja kapitału następuje poprzez łączenia się przedsiębiorstw, tworzenie spółek akcyjnych etc.

Kapitalizm wolnokonkurencyjny charakteryzuje się także istnieniem wielu przedsiębiorców w danej branży gospodarczej. W systemie wolnokonkurencyjnego kapitalizmu zauważalne są kryzysy gospodarczej pojawiające się średnio co dekadę. Wiąże się to ze sporym ryzykiem, jakie ponoszone jest w przypadku inwestycji. Gospodarka bardzo dynamicznie się zmienia.

Podobne wypracowania