Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kara śmierci - mój stosunek do kary śmierci. Wypracowanie/opinia/esej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W 1998 r. kara śmierci przestała obowiązywać w polskim kodeksie prawnym, zastąpiło ją tzw. dożywocie. Jako zwolennik kary śmierci postaram się pokrótce przedstawić uzasadnienie swojego stanowiska. Polska podobnie jak i reszta Europy odrzuciła karę śmierci uznając ją za zbyt haniebną, nieetyczną i przestarzałą formę wymierzania sprawiedliwości. Podstawowym argumentem za karą śmierci jest to, że kara śmierci odstrasza potencjalnego mordercę. Przestępcy doskonale analizują skutki swoich poczynań i dobrze wiedzą, że skoro nie ma kary śmierci, to nie ma zagrożenia. Dlaczego kara śmierci odstrasza ? Odpowiedź jest prosta - morderca planuje swoją zbrodnię, więc bierze pod uwagę wszystkie okoliczności. Morderstwo, w odróżnieniu od zabójstwa, jest planowane, a zatem jeśli ktoś targnie się na czyjeś życie z premedytacją, nie jest godzien by żyć w społeczeństwie, którego sam nie akceptuje. 

W Polsce głośnym zwolennikiem kary śmierci jest Janusz Korwin-Mikke. Korwin-Mikke podaje świetny przykład dlaczego kara śmierci jest optymalnym rozwiązaniem. Korwin-Mikke podaje tutaj przykład afery Baader-Meinhoff gdzie terroryści porwali samolot z zakładnikami i próbowali wymusić na władzy uwolnienie innych terrorystów, grożąc, że zabiją dzieci...

TAGI: esej

Podobne wypracowania