Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kara śmierci - mój stosunek do kary śmierci. Wypracowanie/opinia/esej

W 1998 r. kara śmierci przestała obowiązywać w polskim kodeksie prawnym, zastąpiło ją tzw. dożywocie. Jako zwolennik kary śmierci postaram się pokrótce przedstawić uzasadnienie swojego stanowiska. Polska podobnie jak i reszta Europy odrzuciła karę śmierci uznając ją za zbyt haniebną, nieetyczną i przestarzałą formę wymierzania sprawiedliwości. Podstawowym argumentem za karą śmierci jest to, że kara śmierci odstrasza potencjalnego mordercę. Przestępcy doskonale analizują skutki swoich poczynań i dobrze wiedzą, że skoro nie ma kary śmierci, to nie ma zagrożenia. Dlaczego kara śmierci odstrasza ? Odpowiedź jest prosta - morderca planuje swoją zbrodnię, więc bierze pod uwagę wszystkie okoliczności. Morderstwo, w odróżnieniu od zabójstwa, jest planowane, a zatem jeśli ktoś targnie się na czyjeś życie z premedytacją, nie jest godzien by żyć w społeczeństwie, którego sam nie akceptuje. 

W Polsce głośnym zwolennikiem kary śmierci jest Janusz Korwin-Mikke. Korwin-Mikke podaje świetny przykład dlaczego kara śmierci jest optymalnym rozwiązaniem. Korwin-Mikke podaje tutaj przykład afery Baader-Meinhoff gdzie terroryści porwali samolot z zakładnikami i próbowali wymusić na władzy uwolnienie innych terrorystów, grożąc, że zabiją dzieci i kobiety, jeśli rząd nie spełni ich żądań. Kara śmierci ten problem rozwiązuje bo morderca nie będzie mógł już liczyć, że ktoś będzie w jego imieniu terroryzował innych. Śmierć mordercy rozwiązuje więc cały problem.

Kolejnym argumentem za karą śmierci jest ranga i autorytet prawa. Jeżeli morderca nie liczy się ze społeczeństwem w którym żyje, to nie może tym samym liczyć na wyrozumiałość systemu sprawiedliwości. Kara musi być karą, a nie formą resocjalizacji, stąd też morderca, który zamordował z zimną krwią, nie może podlegać procesowi reedukacji. Musi zostać ukarany, a kara śmierci, zwłaszcza dla rodzin ofiary bardzo często stanowi zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy.

W Polsce według badań CBOS karę śmierci popiera ponad połowa społeczeństwa, dlaczego więc nie mamy kary śmierci skoro jest demokracja i rządzi większość ?

Przeciwnicy kary śmierci bardzo często argumentują, że karę tę wykonuje się najczęściej w takich krajach jak Chiny czy Arabia Saudyjska, próbuje się w ten sposób zdyskredytować aktualność tego systemu kary. Jest to oczywiście zarzut czysto populistyczny i niczemu nie dowodzi. 

Kara śmierci w Stanach Zjednoczonych bardzo często pomaga rodzinom ofiar, które domagają się sprawiedliwości a państwo jako gwarant i reprezentant prawa winno obywatelom taką sprawiedliwość zapewnić. 

Kara śmierci jest karą ostateczną i dlatego to stanowi o jej wyjątkowym charakterze. Od tej kary nie ma już odwrotu, kto raz zamordował, ten nie będzie miał już szansy zrobić tego ponownie.

TAGI: esej

Podobne wypracowania do Kara śmierci - mój stosunek do kary śmierci. Wypracowanie/opinia/esej