Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lewica w Polsce - charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W XIX wieku, zgodnie z ogólnoeuropejskim trendem, ukształtowała się wyrazista lewica o charakterze nacjonalistycznym i socjaldemokratycznym, która odegrała bardzo znaczącą rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W kolejnych dziesięcioleciach partie lewicowe, takie jak Polska Partia Socjalistyczna czy Komunistyczna Partia Polski, odcisnęły swoje wyraźne piętno na najnowszej historii państwa polskiego. Największe znaczenie na scenie politycznej w Polskiej lewica miała podczas rządów komunistyczncyh. Monopol na sprawowanie władzy trwał przez prawie pół wieku. Państwa ogarniete komunizmem zmieniały swoje nazwy, Rzeczpospolita Polska była wówczas Polską Republiką Ludową. Po zwycięstwie ruchu solidarnościowego nad władzą komunistyczną, na przełomie lat 80. i 90. XX wieku partie lewicowe zostały zdegradowane do roli jednej z wielu opcji politycznych w kształtującej się na nowo polskiej demokracji parlamentarnej, co nie oznaczało w cale braku wymiernych sukcesów w wolnych wyborach.

Współcześnie polska lewica przechodzi swoisty kryzys, bowiem w praktyce życia politycznego jej udział w sprawowaniu władzy ograniczył się do istnienia mniejszościowego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Inne partie o poglądach lewicowych:...

Podobne wypracowania