Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Samorząd gospodarczy - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dynamiczny i stały rozwój, jaki gwarantuje gospodarka wolnorynkowa, wymusza na przedsiębiorcach poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych, aby zapewnić sobie jak najlepsze wyniki. Jedną z takich form pomocniczych, która została stworzona na mocy prawa w celu ochrony strategicznie ważnych gałęzi gospodarki jest tzw. samorząd gospodarczy. Jest to rodzaj organizacji zrzeszającej osoby prowadzące działalność gospodarczą w jednej określonej dziedzinie, który poprzez jednolitą i zwartą politykę jest w stanie zagwarantować im lepsze warunki pracy od tych, które byłyby w stanie zapewnić sobie działając partykularnie.

Jednoznacznie sformułowana definicja samorządu gospodarczego nie występuje w słownikach biznesowych czy prawnych, bowiem jest to pojęcie na tyle elastyczne, iż do sprawnego jego funkcjonowania nie potrzebne są sztywne ramy. W związku z tym w literaturze znaleźć można jedynie definicje o statusie opisowym, które jednak w sposób wystarczający charakteryzują to zagadnienie. Samorząd gospodarczy zrzesza podmioty połączone wzajemnie interesami o charakterze ekonomicznym i gospodarczym, które z racji tożsamego rodzaju prowadzonej działalności tworzą swoistą społeczność, spajaną jednocześnie więzami cywilizacyjnymi,...

Podobne wypracowania