Samorząd gospodarczy - definicja, charakterystyka, przykłady
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Dynamiczny i stały rozwój, jaki gwarantuje gospodarka wolnorynkowa, wymusza na przedsiębiorcach poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych, aby zapewnić sobie jak najlepsze wyniki. Jedną z takich form pomocniczych, która została stworzona na mocy prawa w celu ochrony strategicznie ważnych gałęzi gospodarki jest tzw. samorząd gospodarczy. Jest to rodzaj organizacji zrzeszającej osoby prowadzące działalność gospodarczą w jednej określonej dziedzinie, który poprzez jednolitą i zwartą politykę jest w stanie zagwarantować im lepsze warunki pracy od tych, które byłyby w stanie zapewnić sobie działając partykularnie.
Jednoznacznie sformułowana definicja samorządu gospodarczego nie występuje w słownikach biznesowych czy prawnych, bowiem jest to pojęcie na tyle elastyczne, iż do sprawnego jego funkcjonowania nie potrzebne są sztywne ramy. W związku z tym w literaturze znaleźć można jedynie definicje o statusie opisowym, które jednak w sposób wystarczający charakteryzują to zagadnienie. Samorząd gospodarczy zrzesza podmioty połączone wzajemnie interesami o charakterze ekonomicznym i gospodarczym, które z racji tożsamego rodzaju prowadzonej działalności tworzą swoistą społeczność, spajaną jednocześnie więzami cywilizacyjnymi, moralnymi, a nawet duchowymi.
Podobnie jak samorząd zawodowy czy wyznaniowy, samorząd gospodarczy klasyfikuje się jako samorząd specjalny (nie terytorialny), posiada osobowość prawną, ma także charakter korporacji, w której głównym substratem są członkowie, czyli korporanci. Samorząd gospodarczy pozostaje pod kontrolą władz państwowych, jednak zdolny jest do samodzielnego wykonywania zadań administracyjnych, za które ponosi pełną odpowiedzialność – oprócz zadań zleconych realizuje także zadania własne. Organizacja samorządu gospodarczego jest jasno określona w przepisach prawa i ma charakter przedstawicielski, czyli jest swoistą reprezentacją zrzeszonych w nim członków. Ustawa określa ponadto wysokość środków finansowych, które ma do swojej dyspozycji samorząd gospodarczy oraz nadaje mu uprawnienia do posługiwania się przymusem w razie konieczności.
Do najpowszechniejszych form funkcjonowania samorządu gospodarczego zaliczyć można : izby rzemieślnicze, nad którymi nadzór leży w kompetencji Związku Rzemiosła Polskiego, spółdzielnie rzemieślnicze, cechy (np. cech murarzy, cech rzemiosł skórzanych), izby gospodarcze znajdujące się pod kontrolą Krajowej Izby Gospodarczej.
Podobne wypracowania do Samorząd gospodarczy - definicja, charakterystyka, przykłady
- Władza - władza dyskrecjonalna. Definicja, opis, przykłady
- Władza - władza formalna. Definicja, opis, przykłady
- Władza a autorytet - porównanie
- Rewizjonizm. Rewizjonizm niemiecki - historia, charakterystyka, opis
- Restrukturyzacja - definicja, charakterystyka, przykłady
- Restrukturyzacja i prywatyzacja - co to jest restrukturyzacja, prywatyzacja? Definicja, opis, założenia
- Rada Państwa - w systemie organów władzy państwowej Polski Ludowej. Charakterystyka, funkcje
- Racja stanu - definicja, charakterystyka, przykłady
- Racja stanu a interes narodowy - charakterystyka i porównanie
- Samorząd zawodowy - definicja, charakterystyka, przykłady
- Samorząd zawodowy i gospodarczy w Polsce - charakterystyka, porównanie
- Reorganizacja - definicja, charakterystyka, przykłady
- Prezydent elekt - charakterystyka, funkcje
- Preferencje wyborcze, poglądy polityczne - definicja, charakterystyka, przykłady
- Obywatelstwo. Prawo krwi - definicja i charakterystyka
- Prawo ziemi a prawo krwi - porównanie
- Prawica - definicja, charakterystyka, przykłady
- Prawica w Polsce - charakterystyka, przykłady
- Lewica - definicja, charakterystyka, przykłady
- Lewica w Polsce - charakterystyka, przykłady