Restrukturyzacja - definicja, charakterystyka, przykłady
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
W toku działalności organizacji, firmy czy państwa często okazuje się, iż obowiązujący system zarządzania nimi nie jest optymalny i nie gwarantuje satysfakcjonującego poziomu wydajności, konkurencyjności, rentowności lub nie jest wystarczająco nowoczesny. Wówczas wskazane jest zastosowanie szeregu mechanizmów, zwanych najogólniej restrukturyzacją. To gwałtowny proces przemian i ulepszeń w sferze zasobów majątkowych (trwałych i obrotowych) oraz organizacji przedsiębiorstwa, którego celem jest osiągnięcie w szerszej perspektywie określonego wzrostu jego wartości. W języku potocznym restrukturyzacja określana jest terminem transformacji, który jednoznacznie ukazuje istotę podejmowanych działań.
Restrukturyzacja w skali jednostki jest zjawiskiem bardzo powszechnym, bowiem przystosowywanie przedsiębiorstwa do potrzeb rynku i stale zmieniających się wymagań jest warunkiem koniecznym do jego prawidłowego funkcjonowania. Na uwagę zasługuje jednak restrukturyzacja o charakterze państwowym, zmierzająca do osiągnięcia określonych celów ekonomicznych. Zaplanowana i umiejętnie prowadzona polityka strukturalna sprowadza się najczęściej do przemieszczania zasobów (finansowych, ludzkich, organizacyjnych) z gałęzi przestarzałych i nieprzystosowanych do współczesnego wolnego rynku, do sektorów nowoczesnych, rentownych i zdecydowanie bardziej konkurencyjnych. Proces ten można nazwać także swoistą przebudową struktury gospodarczej i ekonomicznej tak, aby jej elementy stały się bardziej wydajne i efektywne.
Ze względu na sferę, w której podejmowane są działania, wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów polityki restrukturyzacji tj. przemysł (podniesienie konkurencyjności i wydajności, wprowadzanie nowych technologii), rolnictwo (podniesienie jakości produktów, zwiększenie wskaźnika mechanizacji), oświata i służba zdrowia (podniesienie poziomu świadczonych usług) oraz tzw. polityka regionalna (wyrównywanie poziomów konkurencyjności poszczególnych regionów).
W Polsce po okresie transformacji ustrojowej znakomita większość dziedzin życia gospodarczego i społecznego wymagała gruntownych reform i przystosowania do funkcjonowania w świecie na wzór zachodni. Przykładami skutecznie przeprowadzonych reform w tym zakresie są m.in.: reforma oświaty z roku 1999 (przekształcenie dwustopniowego systemu nauczania w trzystopniowy, poprzez dodanie obowiązkowego trzyletniego gimnazjum), reforma służby zdrowia z roku 1999, obrana przez Ministerstwo Gospodarki „Strategia dla przemysłu stoczniowego w Polsce na lata 2007-2010”.
Podobne wypracowania do Restrukturyzacja - definicja, charakterystyka, przykłady
- Władza - władza administracyjna. Definicja, opis, przykłady
- Władza - władza biurokratyczna. Definicja, opis, przykłady
- Władza - władza centralna. Definicja, opis, przykłady
- Władza- władza charyzmatyczna. Definicja, opis, przykłady
- Władza - władza demokratyczna. Definicja, opis, przykłady
- Władza - władza despotyczna. Definicja, opis, przykłady
- Władza - władza dyskrecjonalna. Definicja, opis, przykłady
- Władza - władza formalna. Definicja, opis, przykłady
- Władza a autorytet - porównanie
- Rewizjonizm. Rewizjonizm niemiecki - historia, charakterystyka, opis
- Restrukturyzacja i prywatyzacja - co to jest restrukturyzacja, prywatyzacja? Definicja, opis, założenia
- Rada Państwa - w systemie organów władzy państwowej Polski Ludowej. Charakterystyka, funkcje
- Racja stanu - definicja, charakterystyka, przykłady
- Racja stanu a interes narodowy - charakterystyka i porównanie
- Samorząd zawodowy - definicja, charakterystyka, przykłady
- Samorząd gospodarczy - definicja, charakterystyka, przykłady
- Samorząd zawodowy i gospodarczy w Polsce - charakterystyka, porównanie
- Reorganizacja - definicja, charakterystyka, przykłady
- Prezydent elekt - charakterystyka, funkcje
- Preferencje wyborcze, poglądy polityczne - definicja, charakterystyka, przykłady