Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Restrukturyzacja - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W toku działalności organizacji, firmy czy państwa często okazuje się, iż obowiązujący  system zarządzania nimi nie jest optymalny i nie gwarantuje satysfakcjonującego poziomu wydajności, konkurencyjności, rentowności lub nie jest wystarczająco nowoczesny. Wówczas wskazane jest zastosowanie szeregu mechanizmów, zwanych najogólniej restrukturyzacją.  To  gwałtowny proces przemian i ulepszeń w sferze zasobów majątkowych (trwałych i obrotowych) oraz organizacji przedsiębiorstwa, którego celem jest osiągnięcie w szerszej perspektywie określonego wzrostu jego wartości. W  języku potocznym restrukturyzacja określana jest terminem transformacji, który jednoznacznie ukazuje istotę podejmowanych działań.

Restrukturyzacja w skali jednostki jest zjawiskiem bardzo powszechnym, bowiem przystosowywanie przedsiębiorstwa do potrzeb rynku i stale zmieniających się wymagań jest warunkiem koniecznym do jego prawidłowego funkcjonowania. Na uwagę zasługuje jednak restrukturyzacja o charakterze państwowym, zmierzająca do osiągnięcia określonych celów ekonomicznych. Zaplanowana i umiejętnie prowadzona polityka strukturalna sprowadza się najczęściej do przemieszczania zasobów (finansowych, ludzkich, organizacyjnych) z gałęzi...

Podobne wypracowania