Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rada Państwa - w systemie organów władzy państwowej Polski Ludowej. Charakterystyka, funkcje

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powstanie w 1922 roku Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i jego ekspansja terytorialna diametralnie zmieniły układ sił w Europie i na świecie. Agresywna polityka największego socjalistycznego państwa w historii doprowadziła do przejęcia przez nie kontroli nad większością przygranicznych obszarów, praktycznie całej Europy Wschodniej. W państwach pozostających w radzieckiej strefie wpływów wprowadzano, często z użyciem siły, totalitarny porządek prawny i społeczny. Jednym z przejawów takiej działalności było tworzenie w kontrolowanych stolicach naczelnego organu władzy państwowej, czyli Rady Państwa – takie rozwiązanie zastosowane zostało m. in. w Polskiej Republice Ludowej, Niemieckiej Republice Demokratycznej czy Chińskiej Republice Ludowej.

W powojennej Polsce, począwszy od roku 1944 władza stopniowo przejmowana była przez podporządkowanych Moskwie komunistów. W roku 1947 w Warszawie utworzona została na wzór istniejącej w ZSRR już od roku 1938 Rady Najwyższej, Rada Państwa, która miała stanowić kolegialny organ sprawowania najwyższej władzy w Polsce Ludowej. Jej nadzwyczajny charakter polegał na tym, że łączyna w sobie kompetencje władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. W początkowych latach swojego istnienia,...

Podobne wypracowania