Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władza - władza despotyczna. Definicja, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władza despotyczna, despotyzm (gr. despotes - „głowa domu”, „pan”, „zwierzchnik”) -jedynowładztwo, forma rządów, w której nieograniczoną władzę sprawuje władca, ograniczający w sposób bezwzględny wolność innych jednostek. 

Despotycznymi określa się państwa (monarchie) starożytnego Wschodu: Egipt, Babilonię, Asyrię, Persję, Indie czy Chiny, a także imperia prekolumbijskie, tj. Inków, Majów i Azteków. W tych społecznościach, władza skupiona była w ręku jednego władcy, nazywanego „wielkim królem” i deifikowano, był najwyższym kapłanem i źródłem prawa, najwyższym sędzią decydującym o życiu poddanych. Gospodarka tych ludów, oparta była na eksploatacji ludności, zwłaszcza niewolników. Cechowała je stagnacja i brak postępu, co wpływało na zastanie się funkcjonującego ustroju monarchicznego. O utworzeniu scentralizowanego aparatu władzy decydowały względy gospodarcze, konieczność silnej władzy, będącej w stanie opanować sytuację w kraju i zapewnić bezpieczeństwo poddanym. Od despoty oczekiwano mocy rozkazywania siłom przyrody, aby zapewnił w ten sposób pomyślność i obfite zbiory poddanym. Jeśli się tak działo, władcę uznawano za prawowitego, a jego...

TAGI: opis władza

Podobne wypracowania