Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Pilipiuk – biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Andrzej Pilipiuk jest współczesnym polskim pisarzem i publicystą. Pod pseudonimem Tomasz Olszakowski wydał serię opowieści „Pan Samochodzik”. W 2002 roku został uhonorowany polską Nagrodą Literacką im. A. Janusza Zajdla za opowiadanie „Kuzynki”, przyznawaną corocznie w dziedzinie fantastyki.

Andrzej Pilipiuk urodził się w 1972 roku w Warszawie. Z wykształcenia jest archeologiem – studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Jego debiut literacki miał miejsce w roku 1996, kiedy pisarz opublikował opowiadanie „Hiena” na łamach czasopisma „Feniks”. Od tego czasu powstało wiele opowiadań, które przyniosły sławę Pilipiukowi. Na szczególną uwagę zasługuje cykl dotyczący perypetii Jakuba Wędrowycza – opowieści utrzymane w gawędziarskim duchu. Wydano następujące zbiory: „Kroniki Jakuba Wędrowycza” (2001), „Czarownik Iwanow” (2002), „Zagadka Kuby Rozpruwacza” (2004) czy „Homo bimbrownikus” (2009). 

Sławę literacką – i prestiżową nagrodę – przyniósł Filipiakowi cykl „Kuzynki”. Tom pierwszy został wydany w 2003 roku, tom drugi: „Księżniczki” w 2004, tom trzeci: „Dziedziczki” w 2005 roku. W latach...

Podobne wypracowania