Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Skąpiec” - charakterystyka Elizy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Eliza jest jedną z tragiczniejszych postaci komedii Jeana Baptiste’a Poquelina pod tytułem „Skąpiec”. Jest córką tytułowego bohatera – Harpagona. Dziewczyna ma niespełna osiemnaście lat. Już na samym wstępie daje się poznać jako nieśmiała i niepewna swojej wartości kobieta, która oddała swoje serce ukochanemu Waleremu. Kobieta boi się wszystkiego, widać, że jest osobą osaczoną przez postać jej ojca. Obawia się reakcji rodzica, gdy ten się dowie, że jego córka jest zakochana i zamierza wziąć ślub. Boi się także, że jej niewinne uczucie zostanie przez Walerego zdradzone. Nie ufa mężczyznom, nie wierzy w ich słowa. Ufa jednak swojemu ukochanemu, bo bardzo chce zmienić swoje życie na lepsze – a każde życie z dala od jej ojca uważa za dobre wyjście. Kocha Walerego miłością czystą, niewinną.

W domu, w którym mieszka, czuje się nikim. Nikt nie liczy się z jej zdaniem, a ojciec jej nie kocha. Chce być kochana. Jest sierotą – jej matka zmarła przedwcześnie i obowiązek opieki nad dziećmi spadł na Harpagona, który Elizą w ogóle się nie interesuje. Jedyne, co się dla niego liczy, to pieniądze. Pragnie ożenić Elizę z Anzelmem, nie bacząc na uczucia córki. Eliza stanowczo sprzeciwia się tej decyzji,...

Podobne wypracowania