Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Skąpiec” - charakterystyka Marianny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Marianna to córka Anzelma i tym samym siostra Walerego. Najpełniejszą jej charakterystykę odnajdujemy w słowach zakochanego w niej Kleanta. Opowiada on o swoim obiekcie westchnień z pietyzmem, uniesieniem. Jest to dla niego anioł zesłany z nieba. Marianna mieszka wraz ze swoją matką. Jej rodzicielka choruje i jest prztyku do łóżka. Córka opiekuje się nią przez cały czas, nie mając czasu na swoje życie. Jest dobra z natury, wprost idealna. 

„Pielęgnuje ją, tuli i pociesza z czułością, która by cię wzruszyła do głębi. Wszystko, co czyni, tchnie jakimś niewymownym wdziękiem; w każdym postępku mieszczą się tysiące powabów, słodycz pełna uroku, pociągająca dobroć, uczciwość bez zmazy”. Kleant opisuje ją jako człowieka dobrego, pełnego miłosierdzia, uroku i wdzięczności, który nie żali się na swoje życie, a obowiązki wykonuje sumiennie i rzetelnie. Marianna jest tutaj wyidealizowaną kobietą-aniołem mającą wyłącznie zalety. Wygląda na czułą, troskliwą i przemiłą kobietę pogodzoną ze swoim ciężkim losem.

Ponadto Kleant wspomina, że Marianna jest kobietą ubogą, niezbyt majętną, dlatego w mniemaniu Harpagona, osobą niegodną poślubienia, przynajmniej do czasu, w którym sam chce się z nią ożenić. Mariannę...

Podobne wypracowania