Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Skąpiec” - charakterystyka Walerego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Walerego poznajemy już na samym początku komedii Moliera w czasie rozmowy z jego ukochaną – Elizą. Walery wydaje się człowiekiem dobrym. Jako jedyny dostrzega Elizę taką, jaka jest – dobrą kobietą stłamszoną przez swojego ojca. Od samego początku zapewnia ją o swoich uczuciach i ma nadzieję na wzajemność. Bardzo dużo mówi o swoich uczuciach i o ich sile. 

Jest romantykiem i strasznie przeżywa to, że Eliza może mieć jakiekolwiek wątpliwości w stosunku do jego uczuć. Dużo mówi, ale chce też pokazać ukochanej, jak bardzo mu na niej zależy. Jest szczery w swoich zapewnieniach: „Skoro więc czyny jedynie dają poznać, czym w istocie jesteśmy, zaczekaj przynajmniej, aż będziesz mogła wedle nich osądzić me serce, i nie obarczaj mnie zbrodniami czerpanymi w przedwczesnych podejrzeniach. Nie rań mnie, błagam, tak dotkliwym ciosem i zostaw mi czas, abym tysiącznymi dowodami mógł ci dowieść stałości mych płomieni”. 

Walery nie cofa się przed niczym, aby być blisko obiektu swoich westchnień. Eliza też to dostrzega – w końcu zamieszkał u nich pod fałszywym nazwiskiem jako zarządca dóbr Harpagona. Walery jest oszustem w stosunku do ojca Elizy. Dla niej wyrzeka się wszystkiego. Najbardziej charakterystyczną...

Podobne wypracowania