Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Teresa Torańska – biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Teresa Torańska jest polską dziennikarką i pisarką obecnie mieszkającą w Warszawie. Urodziła się w 1944 roku. Jako dziennikarka związała się w latach siedemdziesiątych z tygodnikiem „Kultura”.

Twórczość Torańskiej jest związana z okresem komunizmu w Polsce. Jej książki dotykają problematyki socjalistycznej rzeczywistości. Wydała takie pozycje jak: „Oni” – książka, w której zebrano rozmowy z komunistycznymi dygnitarzami, pojawiła się w 1985 roku w drugim obiegu. Autorka została uhonorowana za to dzieło literackie Nagrodą PEN Clubu. Kolejnymi książkami były: „My” z 2004 r., „Byli” (2006) oraz „Są. Rozmowy o uczuciach” (2007). W 2008 roku wydano „Jesteśmy. Rozstania ‘68” – książkę niezwykle ciekawą i bardzo osobistą, w której autorka stara się odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądałaby rzeczywistość, gdyby nie ujawnił się wybuch nienawiści w marcu w 1968 roku, który zmusił do emigracji Polaków żydowskiego pochodzenia. 

Teresa Torańska jest laureatką wielu nagród, m. in. w 2005 roku została uhonorowana Nagrodą im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Obecnie – od 2005 roku – współpracuje z Gazetą Wyborczą....

Podobne wypracowania