Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władza - władza a panowanie. Porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zarówno władza jak i panowanie stanowią pewną formę podporządkowania woli. Władza, w potocznym rozumieniu, oznacza możliwość wpływania na społeczność i rządzenia, zdolność do narzucania swojej woli innym. Pojęcia władzy używa się w odniesieniu do bardzo wielu rodzajów podległości osobom bądź instytucjom. To, co składa się na pojęcie władzy, to jej zakres (np. władza państwowa, związkowa, kościelna, rodzicielska) oraz jej treść. Nie bez znaczenia są też źródła pochodzenia władzy (najważniejsze z nich to przemoc, przymus, nagrody, charyzma, tradycje, wiedza).

Panowanie natomiast, w przeciwieństwie do władzy, nie pozwala na realizację przez jednostki lub grupy ich własnej woli, lecz zakłada, że wydany rozkaz wykonany zostanie ze względu na wiarę w prawomocność władzy, która go wydała. Dlatego panowanie opiera się na stosunku między nadrzędnością i podrzędnością. 

Wg Maxa Webera (18641920), niemieckiego socjologa i teoretyka polityki, związek oparty na panowaniu jest podstawową formą organizacyjną w jakiej przejawia się polityka. Z tej koncepcji wynika, że dla prawomocnego panowania konieczne są:

- istnienie jednostki lub grupy dominującej nad społeczeństwem

- istnienie jednostki lub grupy podwładnych

-...

Podobne wypracowania