Władza - władza a polityka. Porównanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Politykę przeważnie wiąże się w z władzą. Wg jednej z definicji, polityka jest planowanym i zorganizowanym dążeniem do zdobycia władzy i utrzymania jej, a dążeniu temu odpowiadają określone ludzkie działania.
Podobnie, opisywał politykę niemiecki socjolog Max Weber (1864-1920). Inaczej natomiast widział ją Niccolo Machiavelli (1469-1527), ponieważ jego uwaga koncentrowała się na kwestiach związanych ze zdobywaniem i utrzymywaniem władzy, lecz w sensie głębszym - jako bo polityka dotyczyła wg niego jedynie władzy państwowej i miała służyć nie władzy jako takiej, lecz wartościom: ładowi, praworządności, szczęśliwości narodu, wolności od obcych najeźdźców i ciemiężycieli.
Definiowanie polityki przez pryzmat władzy może się okazać niecelne, a nawet błędne, ponieważ nie każda władza wiąże się z polityką, nie każdy jej rodzaj ma charakter polityczny. Polityka (gr. polis - „państwo”) jest dążeniem do realizacji celów społecznych z wykorzystaniem instrumentów i autorytetu jakim dysponuje państwo. Podzielić ją można na trzy typy: realną, kiedy podmioty realizują swoje działania w czasie rządzenia, potencjalną, kiedy podmioty działają mając zamiar w przyszłości przejąć władzę i realizować swe cele, oraz – wpływu, kiedy działania grup i osób wpływających na mechanizmy państwowe w psoób często niejawny, nieformalny.
Do celów stawianych sobie przez politykę zaliczyc należy na pewno utrzymanie ładu wewnętrznego i bezpieczeństwa zewnętrznego, zapewnienie rozwoju demograficznego populacji, zapewnienie żywności i ochrony ciała, zadbanie o właściwą do życia przestrzeń i środowisko, zapewnienie komunikacji informacyjnej i przestrzennej oraz swobody w samorealizacji jednostek.
Polityka dotyczy zatem sfery państwa, jedyną władzą polityczną w czystej formie jest właśnie władza państwowa, np. wykonawcza, sądownicza, lokalna, demokratyczna, arystokratyczna itd. Wynika z tego zatem, że polityka wiąże się wyłącznie z władzą państwową a władza nie jest istotą polityki. Jest w zasadzie na odwrót: skoncentrowanie się wyłącznie na władzy prowadzi do pobłądzenia w polityce. Władza może być jedynie instrumentem lub środkiem, nigdy zaś celem czy istotą polityki.
Podobne wypracowania do Władza - władza a polityka. Porównanie
- Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego - opracowanie
- Ordynacja wyborcza - definicja, opracowanie
- Stan wojenny - definicja, opis, przykłady
- Stan wojenny a stan wojny - porównanie
- Stan wojenny a stan wyjątkowy - porównanie
- Stan wojenny w Polsce - przyczyny wprowadzenia stanu wojennego. Opis
- Stan wojenny w Polsce - skutki stanu wojennego
- Stan wojenny w Polsce - argumenty za i przeciw. Opracowanie
- Tyrania - definicja, opis, przykłady
- Władza - władza a panowanie. Porównanie
- Władza - władza a przywództwo. Porównanie
- Władza - władza a zarządzanie. Porównanie
- Władza - władza administracyjna. Definicja, opis, przykłady
- Władza - władza biurokratyczna. Definicja, opis, przykłady
- Władza - władza centralna. Definicja, opis, przykłady
- Władza- władza charyzmatyczna. Definicja, opis, przykłady
- Władza - władza demokratyczna. Definicja, opis, przykłady
- Władza - władza despotyczna. Definicja, opis, przykłady
- Władza - władza dyskrecjonalna. Definicja, opis, przykłady
- Władza - władza formalna. Definicja, opis, przykłady