Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władza - władza biurokratyczna. Definicja, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władza biurokratyczna (franc. bureaucratie; bureau - biurko; gr. kratos - władza) - władza powiązana z urzędem, władza sprawowana przez organizację o scentralizowanym, usankcjonowanym systemie i hierarchicznej strukturze; sprawowana przez ogół profesjonalnych, zorganizowanych urzędników, którzy spełniają swoje funkcje w ramach uniwersalnych i sformalizowanych zasad i procedur działania. Pojęcie to wprowadził XVIII-wieczny ekonomista francuski, markiz Vincent de Gournay, przywoływali je również Karol Marks i Alexis de Tocqueville. 

Jako pierwszy teorią władzy biurokratycznej zajął się jednak niemiecki socjolog i filozof Max Weber (1864-1920). Stworzył on tzw. klasyczny model biurokracji, uznając, że jest narzędziem niezbędnym do racjonalnego panowania. W toku swoich rozważań, zaprezentował on taki „typ idealny” organizacji administracji, który miał się opierać na kilku podstawowych wyznacznikach: regułach, kompetencjach, hierarchii, organach, profesjonalizacji, fachowości i dokumentacji. 

Przestrzeganie reguł oznaczało takie funkcjonowanie struktur państwowych, które opierałoby się całości na zobowiązaniu do poszanowania i przestrzegania ustanowionych praw technicznych i praw-norm. Zasada kompetencji...

Podobne wypracowania