Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stan wojenny w Polsce - skutki stanu wojennego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Najpoważniejszym, negatywnym skutkiem stanu wojennego była stale pogarszająca się sytuacja gospodarcza w kraju. Władzom nie udało się znormalizować gospodarki, a więc nie miały za co kupić sobie społecznego zaufania. W 1982 r. dochód narodowy znacznie się obniżył, a majątek produkcyjny stawał się coraz mniej wydajny. Wpływ na tak fatalny stan gospodarki miało też zerwanie łączności telefonicznej, które spowodowało niemożność porozumienia między zakładami, a co za tym idzie - przerwy w dostawach surowców, prądu i ogólny bałagan w zarządzanych przez komisarzy wojskowych fabrykach. 

Choć sytuacja rynkowa nieco się następnie poprawiła, to i tak ucierpiała na tym stopa życiowa Polaków. Mimo zahamowania spadku dochodu narodowego i produkcji w roku 1983, doszło do zmniejszenia ilości inwestycji. Zadłużenie kraju wciąż rosło, a opóźnienie technologiczne coraz bardziej dawało się we znaki.

Stan wojenny doprowadził do ostatecznego i całkowitego rozdźwięku pomiędzy władzą komunistyczną i społeczeństwem. Aresztowania i internowania, represje, a na de wszystko brutalne ataki MO czy ZOMO tylko nasilały negatywne emocje. 

Społeczeństwo nie wierzyło już w możliwość stopniowego wprowadzenia reformy systemu politycznego...

Podobne wypracowania