Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stan wojenny w Polsce - argumenty za i przeciw. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Do dziś o stanie wojennym krążą bardzo różne, sprzeczne nie raz opinie. Uważa się, że był to faktyczny, wojskowy zamach stanu lub że wydanie decyzji o jego wprowadzeniu było złamaniem obowiązującego prawa. Prowadzone co jakiś czas badania pokazują, że obywatele coraz mniej interesują się historią dotyczącą stanu wojennego, zaś młodzi, mający dystans do tamtych czasów, potrafią spojrzeć na ten czas obiektywnie. Nie ulega też dyskusji, że opinię o tamtych wydarzeniach kształtują głownie media i akcje patriotyczne organizowane np. przez muzea czy Instytut Pamięci Narodowej.  

Zwolenników wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. podzielić można na dwie grupy: tych, którzy wierzą wersji gen. Jaruzelskiego i tych, którzy uważają, że w ówczesnej sytuacji geopolitycznej – po prostu nie było innego wyjścia. Pierwsi popierają tezę generała, mówiącą, że gdyby nie stan wojenny, wojska radzieckie nie mogłyby dłużej przypatrywać się sytuacji w Polsce i niechybnie wkroczyłyby do kraju. Drudzy natomiast, zwracają uwagę na wydarzenia jakie miały miejsce na Węgrzech w 1956 roku, a następnie w Czechosłowacji, w roku 1968. Dlatego, gdyby nie wprowadzenie stanu wojennego, na terytorium Polski, wkroczyłyby wojska Układu Warszawskiego.

Ci,...

Podobne wypracowania