Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ordynacja wyborcza - wybory do Sejmu i Senatu - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ordynacja wyborcza to zbiór przepisów, które regulują sposoby przeprowadzania wyborów samorządowych oraz parlamentarnych w Polsce. Są to osobne przepisy prawne. Wybory na szczeblu lokalnym rządzą się innymi zasadami niż wybory do Sejmu oraz Senatu (te dwie niezależne instytucje wspólnie tworzą parlament). 

Ponadto podstawowym źródłem prawa w naszej ojczyźnie jest Konstytucja. W ustawie zasadniczej również zawarte są regulacje związane ze sposobem przeprowadzania wyborów, znajdują się w artykule 96. Konstytucji. Gwarantuje on zachowanie zasady proporcjonalności wyborów. 

Wybory do Sejmu i Senatu są proporcjonalne, aczkolwiek należy podkreślić fakt, iż nie wszystkie okręgi mandatowe są identyczne pod względem zakresu terytorialnego. W Polsce występuje podział na 41 okręgów, można wyróżnić okręgi średnie oraz duże. Uregulowany jest próg wymagalnego poparcia, który musi być wyższy niż 5% dla partii politycznej oraz 8% dla koalicji. 

W Sejmie zasiada 460 posłów, co równa się liczbie możliwych do zdobycia mandatów. Z reguły stosowana jest metoda przeliczania głosów, stworzona przez d’Hondta, ale w historii niepodległej...

Podobne wypracowania