Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ochlokracja - definicja, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ochlokracja to słowo wywodzące się od greckiego terminu oznaczającego tłum i motłoch. To określenie o mocnym zabarwieniu pejoratywnym, oznaczające pewną formę demokracji. W tym przypadku nie obowiązują żadne zasady prawne ani nie występują struktury organizacyjne. System bazujący na takiej zwyrodniałej formie sprawowania rządów jest przejawem demokracji bezpośredniej. Władzę sprawuje tłum według kryteriów związanych wyłącznie z aktualnymi uczuciami i emocjami. Nie ma znaczenia cenzus majątkowy czy też pochodzenie jednostki. 

Ochlokracja wywodzi się już z okresu starożytności, występowała za czasów Platona oraz w okresach późniejszych. Władza była sprawowana przez tłum, w którym wysoką pozycję zajmowali przede wszystkim demagodzy. Sprawowali oni kontrolę nad panującymi wśród motłochu odczuciami, aby w sposób sprawny przeprowadzić ewentualne działania mające na celu ich zmianę. Ochlokrację charakteryzuje pewna tendencja do samowolnego przywłaszczania sobie osiągnięć materialnych i duchowych, które zostały zdobyte przez kogoś innego. 

Starożytni filozofowie, m.in. Platon i Arystoteles, stawiali ochlokrację na przeciwnym biegunie do demokracji. Przebieg historii wykazał natomiast ścisłe powiązania...

Podobne wypracowania