Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obywatelstwo amerykańskie a obywatelstwo polskie - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pojęcie obywatelstwa jest definiowane jako powiązanie pomiędzy jednostką a państwem. Wynikiem posiadania obywatelstwa polskiego jest konieczność spełnienia szeregu obowiązków w celu wypełnienia pewnych konkretnych wymogów stawianych przez państwo. W zamian za to obywatelowi nadawane są uprawnienia, a państwo zobowiązuje się chronić obywatela w kraju oraz zagranicą. Poza granicami Polski opieką konsularną oraz ochroną dyplomatyczną otacza się polskich obywateli poprzez działalność misji dyplomatycznych, ambasad i konsulatów. Są one ustanowione w większości państw na świecie.

Obywatelstwo polskie można uzyskać na kilka sposobów. W ustawodawstwie obowiązuje klauzula prawa krwi. Polega ona na tym, iż dziecko w chwili narodzin uzyskuje obywatelstwo polskie, jeżeli rodzice je posiadają. Jest to określane jako pierwotne nabycie obywatelstwa. Ponadto istnieją także warianty dostępne dla osób posiadających obywatelstwo innego kraju. Wówczas występuje zasada wtórnego nabycia obywatelstwa. 

Polskie ustawodawstwo zawiera także przepisy, w których określona została zasada wyłączności obywatelstwa naszego kraju. W rozumieniu tej reguły, obywatel polski nie może być jednocześnie uznany za obywatela innego kraju....

Podobne wypracowania