Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nowa lewica - historia, opis, przedstawiciele. Nowa lewica i jej doktryna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nową lewicą nazywana jest ideologia społeczno-polityczna, która powstała w latach sześćdziesiątych XX wieku. Największą popularność zdobyła pod koniec lat 60-tych w związku z tak zwaną rewoltą studencką. Rozwijała się głównie w obrębie grup młodzieżowych, studenckich oraz intelektualnych. Obszarem objętym zmianami ideologicznymi zostały objęte przede wszystkim Stany Zjednoczonej oraz kraje Europy Zachodniej. Podstawowym założeniem nurtu było odrzucenie programowych założeń socjaldemokratycznych i marksistowskich. Kolebką nowej lewicy stała się szkoła frankfurcka, założona na początku XX wieku. Stamtąd wywodzi się prekursor nurtu, Herbert Marcuse.

Nowa lewica nie była ideologią spójną: na wygląd nurtu składały się elementy zaczerpnięte z filozofii marksistowskiej, anarchistowskiej, maoizmu oraz liberalizmu, a także różnego typu religii i wyznań. Nowa lewica nie uznawała modelu społeczeństwa przemysłowego oraz nastawionego wyłącznie na konsumpcję. W myśl tej ideologii zbiorowości były wzajemnie sprzeczne, nastawione wyłącznie na zyskiwanie profitów, bardzo ograniczone. Krytykowano także tradycyjny model rodziny amerykańskiej, w kierunku którego kierowano gorzkie komentarze. Proklamowano wolne związki, konieczność rozbicia rodziny,...

Podobne wypracowania