Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opinia publiczna a opinia potoczna - porównanie i charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Opinia publiczna to ogół poglądów, wrażeń oraz nastrojów panujących w danej zbiorowości. Z reguły można ją określić poprzez dokonywanie rozmaitych badań w tym zakresie, takich jak przeprowadzanie sondaży czy też ankiet badających nastawienie obywateli w danej kwestii.

Opinia publiczna powinna przedstawiać ocenę jednostek w odniesieniu do pewnej kwestii krytycznej, często kontrowersyjnej. Tematem badania są bowiem najczęściej problemy społeczne występujące w danej zbiorowości czy też kwestie dotyczące konkretnego polityka, jego zachowania, sposobu przedstawiania sprawy, poparcia czy sympatii. Zazwyczaj badane są kwestie najważniejsze, których zestawienie, opublikowane w formie procentowej ilości opinii aprobujących lub negujących daną osobę lub czynność, może w sposób radykalny odmienić scenę polityczną i układ sił w sferze sprawowania władzy. Dotyczy to zarówno szczebla lokalnego, jak i ogólnokrajowego.

Badań opinii publicznej dokonuje specjalnie do tego powołana jednostka – Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS). Sondaże przeprowadzane w ramach działalności CBOS-u są najbardziej miarodajne. Współcześnie w zasadzie każda stacja telewizyjna i radiowa, każda redakcja czasopisma przeprowadza także własne badania....

Podobne wypracowania