Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Herbert Marcuse - biografia, poglądy, twórczość

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Herbert Marcuse to niemiecki filozof, teoretyk nauk społecznych oraz aktywista polityczny. Urodził się w Berlinie i wychował się w rodzinie żydowskiej. W 1916 roku został wcielony do armii niemieckiej. Miało to miejsce podczas I wojny światowej. Następnie został członkiem Rady Żołnierzy. Napisał pracę doktorską na Uniwersytecie we Fryburgu w 1922 roku, po czym wrócił do Berlina, gdzie pracował w branży wydawniczej.

W 1924 roku ożenił się z Sophie Wertheim, wybitną matematyczką. Po powrocie do Fryburga w 1928 roku rozpoczął studia oraz napisał habilitację wraz z Martinem Heideggerem. Została ona opublikowana w 1932 roku. Badanie to zostało przeprowadzone w kontekście odrodzenia myśli Hegla, w szczególności w ujęciu teorii idealizmu ducha i dialektyki. Jednak kariera naukowa Marcusego była skutecznie blokowana przez powstanie III Rzeszy. W 1933 roku dołączył on do Frankfurckiego Instytutu Badań Społecznych. Wówczas opublikował swoje pierwsze dzieło, w którym skupiał się na dokonaniu gruntownego przeglądu teorii gospodarki według Marksa i rękopisów filozoficznych z 1844 roku. W tym przeglądzie Marcuse dokonał zmienionej wykładni marksizmu, z punktu widzenia prac wczesnego Marksa. Recenzja ta stała się jednym z najbardziej obiecujących teorii...

Podobne wypracowania