Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Choroby cywilizacyjne - definicja, przyczyny i skutki, przykłady chorób cywilizacyjnych

Choroby cywilizacyjne zamiennie nazywane są też „chorobami XXI wieku”.

Nazwa „choroby cywilizacyjne” związana jest z faktem, iż o wiele częściej występują one w krajach wysoko rozwiniętych. Im wyższy rozwój danego państwa, tym większy odsetek obywateli, chorujących na jedną z chorób określanych jako – właśnie – cywilizacyjne.

Wśród chorób cywilizacyjnych wymienia się: cukrzyce, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, nowotwory. Często do chorób XXI wieku zalicza się także rożnego rodzaju uzależnienia, takie jak alkoholizm czy narkomania, które prowadzą do poważnych wyniszczeń organizmu, a mogą być nawet przyczyną śmierci. Wśród chorób tych niektórzy wymieniają także uzależnienie od nikotyny. Chorobami cywilizacyjnymi są także: nerwice, migrena, tętniaki (ograniczone poszerzenie tętnicy związane ze zwyrodnieniami ich ścian) oraz żylaki. Bardzo niepokojący jest coraz szybszy wzrost zachorowań na zespół nabytego niedoboru odporności, czyli AIDS. Opinie odnośnie zaliczania AIDS do chorób cywilizacyjnych są jednak podzielone, gdyż – jak wiadomo – szczególnie szybko choroba ta rozprzestrzenia się w Krajach Trzeciego Świata.

Wzrost częstotliwości występowania chorób cywilizacyjnych związany jest z postępem naukowym oraz technicznych, a co za tym idzie – podniesieniem się poziomu stresu, jakiego doświadczają mieszkańcy krajów rozwiniętych, wynikającego z ogromu obowiązków oraz szybkiego tempa życia. Ludzie ci dodatkowo często prowadzą siedzący tryb życia, o ograniczonej do minimum aktywności. Wpływ na ich zdrowie ma również nieodpowiednio zbilansowane, często wręcz niezdrowe, odżywianie się (fast foody, posiłki instant itd.). Innym czynnikiem prowadzącym do pogorszenia stanu zdrowia mieszkańców krajów rozwiniętych, jest wysoki poziom zanieczyszczeń, szczególnie występujący na terenach obszarów miejskich. Powszechny jest tu także wysoki poziom hałasu, mający niekorzystny wpływ na organizm.

Częstotliwość występowania tych chorób w XXI wieku wiąże się także z brakiem odpowiedniej profilaktyki.

Choroby określane jako cywilizacyjne można jednak spotkać także w tzw. Krajach Trzeciego Świata.

Podobne wypracowania do Choroby cywilizacyjne - definicja, przyczyny i skutki, przykłady chorób cywilizacyjnych