Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nepotyzm - definicja, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nepotyzm to termin wywodzący się od łacińskiego słowa „nepos”, oznaczającego bratanka lub wnuka. Polega on na faworyzacji członków rodziny podczas przydzielania stanowisk lub godności.

Określenie to wywodzi się z okresu średniowiecza, wówczas biskupi oraz papieże zapewniali odpowiedni status majątkowy oraz pozycję społeczną swoim nieślubnym synom poprzez podnoszenie ich do godności kardynalskiej w celu kontynuowania dzierżenia władzy przez jednostki powiązane koligacjami rodzinnymi. Stosowano wobec nieślubnych potomków określenie „siostrzeniec”, aby złagodzić ewentualne panujące nastroje wśród innych. Momentem, który położył kres praktykom tego typu, było wydanie bulli przez papieża Innocentego XII w 1692 roku. Zakazywała ona papieżom nadawania urzędów i godności dowolnym członkom rodziny, bez względu na ich miano czy przyjęte nazewnictwo. 

W czasach współczesnych nepotyzm określa nadawania przywilejów lub stanowisk służbowych członkom rodzin sprawujących władzę lub przewodniczących w danej instytucji czy też miejscu pracy. Najczęściej oskarżenia o praktykowanie nepotyzmu są skierowane w rody o szerokim zapleczu politycznym. Przykładem stosowania tego procederu był ród...

Podobne wypracowania