Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Monarchia parlamentarna w Anglii - historia, cechy, wady i zalety

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Monarchia parlamentarna to ustrój, który wyróżnia się znacznym ograniczeniem władzy króla na rzecz parlamentu (władza ustawodawcza) i stojącego na jego czele premiera (władza wykonawcza). Rola króla jest ograniczona jedynie do funkcji reprezentacyjnych i symbolicznych (w przypadku Wielkiej Brytanii monarcha symbolizuje wielkość i jedność Wspólnoty Narodów). O monarchii parlamentarnej w Wielkiej Brytanii mówi się, że „król panuje, ale nie rządzi”.

Historia monarchii parlamentarnej w Anglii sięga początków XIII wieku i wydania aktu prawnego o nazwie Wielka Karta Swobód (1215 r.). W karcie tej dość wyraźnie ograniczono władzę królewską na rzecz innych stanów, w tym duchowieństwa, arystokracji i niższych klas. Wprowadzone ograniczenia były związane głównie z podatkami i ochroną przed nieuprawnionym aresztowaniem. 

Dalszym krokiem prowadzącym ku monarchii parlamentarnej w Anglii były XVII częste wojny domowe między przeciwnikami i zwolennikami monarchii. W wyniku dwóch pierwszych wojen Oliver Cromwell zniósł monarchię, jednocześnie ustanawiając nowy ustrój – republikę (1648 r.). Ustrój republikański nie przetrwał jednak...

Podobne wypracowania