Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kabała - definicja, zasady, symbole

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kabała oznacza dokładnie z greckiego „qabbala”, czyli „tradycja” lub hebrajskie „otrzymywanie”. Są to mistyczne i ezoteryczne nurty religii judaistycznej próbujące wyjaśnić, jak można osiągnąć najwyższy poziom świadomości. Nauka kabały pochodzi jeszcze z czasów Drugiej Świątyni. Głównymi dziełami kabały są: Tora, Sefira, Sepher Jezirah („Księga Stworzenia”) oraz Zohar. Nurt ten jest szczególnie popularny wśród wyznawców żydowskich.

Tora jest świętą księgą i tekstem religii judaistycznej. Nazywana jest Pięcioksięgiem Mojżeszowym i w jego skład wchodzą: Genesis, Exodus, Leviticus, Numeri, Deuteronomium. Tora opowiada o losach narodu izraelskiego poszukującego przez czterdzieści lat wędrówki  upragnionej Ziemi Obiecanej. Główną postacią, wokół której obraca się oś wydarzeń jest Mojżesz. Kabała czerpie inspiracje z Tory, interpretując ją w sposób mistyczny.

Sefira to inaczej emanacja boskiego światła. Jest jej dziesięć rodzajów i budują one Drzewo Życia. Drzewem Życia nazywano te, które rodziły owoce dające nieśmiertelność. Rodzaje sefir to: 1. Keter (Korona), 2. Chochma (Mądrość), 3. Bina (Zrozumienie), 4. Chesed (Łaska),...

Podobne wypracowania