Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konfucjusz - biografia, dzieła, nauki Konfucjusza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konfucjusz, właściwie Kong Qiu lub Kongfu-zi (Mistrz Kong), żył na przełomie VI i V w. p.n.e. Urodził się w księstwie Lu w Chinach i był synem zubożałego arystokraty. Miał dziewięć przyrodnich sióstr. Sam pochodził z drugiego małżeństwa swojego ojca – Shulianga He. Niemal od dziecka zarabiał na swoje utrzymanie fizyczną pracą. Żył w biedzie. Jego ojciec umarł, kiedy miał trzy lata. W wieku dziewiętnastu lat zaczął pracować jako urzędnik. Pragnął równości społecznej.

Był założycielem szkoły, w której uczono manier i zasad pisania. Niedługo potem popadł w niełaską i zmuszony był podróżować po świecie wraz ze swoimi uczniami. Pod koniec życia przyjął posadę nauczyciela. Napisał wtedy kronikę księstwa Lu, którą zatytułował „Wiosny i Jesienie”. Za czasów swojej działalności nie był zbyt popularny, choć miał wielu wiernych uczniów. Jego grób do dziś znajduje się w miejscowości Qufu.

Twierdzi się, że własnych nauk nigdy samodzielnie nie spisał, niemniej jednak doktryna, jaką zaproponował, została spisana w tak zwany kanon Sishu (w tłumaczeniu dosłownie „Czteroksiąg”). W jego skład wchodzą cztery części: „Lunyu”, „Mengzi”, „Daxue” („Wielka Nauka”)...

Podobne wypracowania