Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Reinkarnacja - definicja, znaczenie, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiara w reinkarnację występuje w wielu religiach na całym świecie. Szczególnie ważna jest ona w buddyzmie i hinduizmie, ale na jej temat wypowiadali się uczniowie kościołów chrześcijańskich, katolickich, islamskich i wielu innych. Reinkarnacja jako zjawisko religijne jest powszechnie znane i od dawien dawna budzi wiele kontrowersji. Reinkarnacja zwana jest również transmigracją. Polega ona na „wędrówce duszy”. Według założeń reinkarnacji dusza człowieka po jego śmierci wciela się w inną postać i może to być zarówno źdźbło trawy, jak i zwierzę czy człowiek. Co ciekawe, zjawiskiem reinkarnacji próbuje się wyjaśnić zjawisko deja vu.

Sposoby, jakimi dusza wędruje, w każdej religii, która ją uznaje, wyglądają zupełnie inaczej. Szczególnie przedstawia tę kwestię hinduizm. Tutaj wędrówka duszy jest sposobem do osiągnięcia jednego celu – zjednoczenia z Absolutem (o nazwie Brahman), a osiągnięcie tego celu nazywa się mokszą. Dojść do niego można trzema drogami: 1. Drogą uczynków (karma), 2. Drogą poznania (dżniana), 3. Drogą oddania (bhakita). Duże znaczenie ma tutaj podział społeczeństwa na kasty. Śmierć jest kojarzona bardzo pozytywnie, gdyż dusza może w czasie reinkarnacji dostąpić zaszczytu...

Podobne wypracowania