Protestantyzm a katolicyzm - porównanie (różnice, podobieństwa)
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Protestantyzm i katolicyzm mają ze sobą wiele wspólnego, gdyż są to właściwie wiary powstałe na bazie tej samej, głoszonej przez Jezusa Chrystusa, nauce. Obie są religiami monoteistycznymi, propagujące wiarę w jednego Boga – Stwórcę świata. Więcej je zatem łączy, niż dzieli.
Protestantyzm powstał o wiele później niż katolicyzm, bo dopiero na początku XVI w. w wyniku protestów wobec cofnięcia decyzji o tolerancji religijnej dla innych niż katolicyzm wyznań. Podobnie jak w katolicyzmie, tak i w protestantyzmie podstawą, z której czerpana jest doktryna kościelna, jest Pismo Święte (choć z kilkoma różnicami).
Protestancka Biblia nie posiada kilku ksiąg „katolickich” – tak zwanych deuterokanonicznych (w I. w. n.e. znane były wyłącznie w przekładzie greckim). Zaliczają się do nich między innymi Księga Tobiasz czy Judyty. Uważane są one przez protestantów za apokryfy. Księgi te znalazły się z kolei w obrębie katolickiego kanonu biblijnego. Poza tym znajomość Pisma Świętego jest jednym z najważniejszych obowiązków protestantów, podczas gdy w katolicyzmie na kładzie na to aż takiego nacisku.
Co łączy obie religie, to najważniejsze święto, czyli Wielkanoc. Zarówno dla protestantów, jak i dla katolików, sensem i istotą wiary jest fakt, że Bóg zesłał swojego Syna, Jezusa Chrystusa, na Ziemię, aby przez śmierć na krzyżu odkupił On grzechy ludzkości i zmartwychwstał, unieważniając w ten sposób śmierć i dając nadzieję na życie wieczne wierzącym w Niego Najważniejszy w protestantyzmie jest Wielki Piątek. Z ciekawostek – niektóre odłamy protestanckie uważają nie niedzielę, ale sobotę za dzień święty. W katolicyzmie od zawsze była to niedziela.
Jeżeli chodzi o organizację samego kościoła, w katolicyzmie widać wyraźnie hierarchiczność, na szczycie której stoi Ojciec Święty (papież), potem kardynałowie, arcybiskupi, biskupi, księża itd. W protestantyzmie odchodzi się od takiego schematu. Najczęściej tworzy się tak zwane rady parafialne, w których skład wchodzić mogą nawet świeccy.
Najwięcej różnic pomiędzy katolicyzmem a protestantyzmem znajdziemy wśród sakramentów świętych. Tych w katolicyzmie jest siedem (1. Chrzest, 2. Bierzmowanie, 3.Eucharystia, 4. Pokuta, 5. Namaszczenie chorych, 6. Kapłaństwo, 7. Małżeństwo). W protestantyzmie uznaje się jedynie dwa sakramenty (wyłącznie te, które zostały ustanowione przez samego Jezusa Chrystusa), czyli: Eucharystia oraz chrzest. Małżeństwo dla protestantów nie ma tak podstawowego znaczenia jak dla katolików, dlatego dopuszcza się rozwody i ponowne branie ślubu, podczas gdy rozwodnika w katolicyzmie uważa się za grzesznika i nie może on przyjmować komunii świętej.
Jak w katolicyzmie, tak i w protestantyzmie wierni gromadzą się w celu wspólnej modlitwy w kościołach. W protestantyzmie są to świątynie tworzone na wzorach starotestamentowych synagog. Nie ma tam ołtarzy, a msza święta (nabożeństwo) opiera się głównie na czytaniu fragmentów Biblii oraz śpiewaniu pieśni. W katolicyzmie msza święta składa się z liturgii słowa oraz z liturgii eucharystycznej. Co ciekawe, w protestantyzmie nie znajdziemy żadnych obrazów, rzeźb czy malowideł przedstawiających świętych czy samego Boga. Protestantyzm źle patrzy na tego typu sztukę jako próbę wizualizacji tego, co święte, sakralne. W katolicyzmie wizualizacja zarówno Boga, jak i świętych czy aniołów, jest niezwykle popularna.
Wśród założeń doktrynalnych znajdziemy jedną ważną różnicę. Według protestantów człowiek rodzi się już zbawiony, bo Jezus Chrystus umarł na krzyżu za nasze grzechy, w ten sposób nas właśnie zbawiając. Mimo to, trzeba dawać przykład innym dobrymi uczynkami. W katolicyzmie zbawienie człowieka nie jest już takie pewne. Każdy z nas musi sobie na nie zapracować podążając drogą dobra, miłości i prawdy.
Podobne wypracowania do Protestantyzm a katolicyzm - porównanie (różnice, podobieństwa)
- Religia: katolicyzm - charakterystyka, doktryna, założenia. Opis głównych zasad katolicyzmu
- Religia: prawosławie - charakterystyka, doktryna, historia. Opis głównych zasad prawosławia
- Religia: protestantyzm - cechy, święta, doktryna. Opis głównych zasad protestantyzmu
- Buddyzm a chrześcijaństwo - porównanie (różnice i podobieństwa)
- Islam a chrześcijaństwo - porównanie (różnice i podobieństwa)
- Budda - kim był Budda? Życiorys, zasługi i nauka Buddy. Opracowanie
- System filozoficzny i religia: taoizm - założenia, charakterystyka. Ogólny opis taoizmu
- System filozoficzny i religia: konfucjanizm - cechy, zasady i założenia. Ogólny opis konfucjanizmu
- Konfucjusz - biografia, dzieła, nauki Konfucjusza
- Buddyzm - buddyzm zen. Medytacja, definicja, zasady zen. Opracowanie
- Lamaizm - buddyzm tybetański. Geneza, założenia, doktryna
- Tora - ogólne opracowanie. Tora w judaizmie
- Islam - kobiety w islamie - opracowanie
- Czy islam jest religią pokoju? Uzasadnij. Islam jako religia pokoju?
- Buddyzm w Polsce - historia, organizacje
- Reinkarnacja - definicja, znaczenie, charakterystyka
- Kabała - definicja, zasady, symbole
- Sekty - rodzaje, zagrożenia, cechy. Sekty religijne na świecie - przykłady i opis
- Judaizm a chrześcijaństwo - porównanie (podobieństwa i różnice)
- Sekty religijne - Sekty w Polsce - nazwy, rodzaje, opis