Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Protestantyzm a katolicyzm - porównanie (różnice, podobieństwa)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Protestantyzm i katolicyzm mają ze sobą wiele wspólnego, gdyż są to właściwie wiary powstałe na bazie tej samej, głoszonej przez Jezusa Chrystusa, nauce. Obie są religiami monoteistycznymi, propagujące wiarę w jednego Boga – Stwórcę świata. Więcej je zatem łączy, niż dzieli.

Protestantyzm powstał o wiele później niż katolicyzm, bo dopiero na początku XVI w. w wyniku protestów wobec cofnięcia decyzji o tolerancji religijnej dla innych niż katolicyzm wyznań. Podobnie jak w katolicyzmie, tak i w protestantyzmie podstawą, z której czerpana jest doktryna kościelna, jest Pismo Święte (choć z kilkoma różnicami).

Protestancka Biblia nie posiada kilku ksiąg „katolickich” – tak zwanych deuterokanonicznych (w I. w. n.e. znane były wyłącznie w przekładzie greckim). Zaliczają się do nich między innymi Księga Tobiasz czy Judyty. Uważane są one przez protestantów za apokryfy. Księgi te znalazły się z kolei w obrębie  katolickiego kanonu biblijnego. Poza tym znajomość Pisma Świętego jest jednym z najważniejszych obowiązków protestantów, podczas gdy w katolicyzmie na kładzie na to aż takiego nacisku.

Co łączy obie religie, to najważniejsze święto, czyli Wielkanoc. Zarówno dla protestantów,...

Podobne wypracowania