Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tora - ogólne opracowanie. Tora w judaizmie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tora, zwana inaczej Pięcioksięgiem Mojżeszowym (Pentateuch) dosłownie znaczy „wtórne prawo”, „pouczenie”, „drogowskaz”. Jest to najważniejszy dla religii judaistycznej tekst święty opisujący czasy mojżeszowe oraz historię zawarcia Przymierza pomiędzy narodem wybranym a Bogiem oraz ciężką przeprawę Izraelitów do Ziemi Obiecanej (droga ta trwać miała czterdzieści lat). Warto podkreślić, że Tora stanowi Stary Testament chrześcijańskiej Biblii (z wyjątkiem dziesięciu ksiąg deuterokanonicznych uważanych za apokryfy).

Tora składa się z pięciu ksiąg: Księga Rodzaju (Genesis), Księga Wyjścia (Exodus), Księga Kapłańska (Leviticus), Księga Liczb (Numeri), Księga Powtórzonego Prawa (Deuteronomium). Nie wiadomo dokładnie, w jakich wiekach stworzona została Księga Rodzaju – prawdopodobnie około XII–X w. p.n.e. Według tradycji miała ona zostać spisana przez Mojżesza. Księga Genesis opowiada przede wszystkim o początku wszystkiego – o tym, jak Bóg stworzył świat i jak zawiódł się na pierwszych ludziach (Adamie i Ewie). Znajdują się tutaj także opowiadania o historii potopu oraz o losach Kaina i Abla, Noego,  Abrahama, Jakuba, Józefa, Sary, Racheli, Wieży Babel,. Księga ta wyjaśnia...

Podobne wypracowania