Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Judaizm - Gwiazda Dawida - geneza, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gwiazda Dawida zwana jest również pod innymi nazwami: Pieczęć Salomona, Tarcza Dawida. Jest to heksagon dwóch odwróconych do siebie równobocznych trójkątów (uważanych przez niektórych za starożytne piramidy), które przecinając się tworzą rysunek idealnie geometrycznej gwiazdy sześcioramiennej. Twórcą Gwiazdy Dawida jest najprawdopodobniej Żyd Jehoszui ben Asjahu. Pieczęć Salomona pochodzi z około VII w. p.n.e i nie od razu powiązana była z religią żydowską czy Żydami jako narodem w ogóle. Obecnie jest to znak rozpoznawczy państwa Izrael zawarty także w oficjalnym godle  państwa.  

Nazwa „Gwiazda Dawida” ma swoje źródło w hebrajskim „Magen Davi”. Zwrot ten w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Tarcza Dawida”. Nie są znane dokładne okoliczności powstania tegoż heksagonu. Jedna z najdawniejszych wersji powstania heksagramu żydowskiego mówi o tym, że gwiazda była znakiem rozpoznawczym króla Dawida. Jej rysunek wyryty był na zbrojach oraz tarczach dawidowych rycerzy. Miało im to zapewnić protektorat samego Boga i obronę przed wszelkiego rodzaju złem. Być może jest on związany z kultem planety Saturn. 

Jest też bardzo prawdopodobne,...

Podobne wypracowania