Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lamaizm - buddyzm tybetański. Geneza, założenia, doktryna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Buddyzm tybetański nazywany jest również „lamaizmem”, chociaż nazwa ta odbierana jest raczej negatywnie. Ten rodzaj buddyzmu wyznawany jest przede wszystkim w Tybecie, Syjamie, Korei, Japonii, Kambodży, Birmie oraz Indonezji. Jego korzenie znajdują się jednak w Indiach. Do Tybetu buddyzm przybył w wieku VII. Gwałtowny rozkwit tejże religii przypada na II połowę wieku VII, kiedy to w Tybecie znalazł się indyjski mędrzec Padmasambhawa. Propagował on Maha Ati, czyli Pierwotną Jogę, która była niezwykle podobna do zen.

Słowo lamaizm pochodzi od bla-ma („lama”) – z tybetańskiego „nauczyciel”. Lamaizm jest połączeniem mahajany, mantrajany i bon.

Religia ta czerpie głównie z dwóch tekstów – Kandżuru i Tandżuru. Kandżur to myśl buddyjska spisana w stu ośmiu tomach, natomiast Tandżur – komentarz do Kandżuru w dwustu dwudziestu pięciu tomach. Redakcją obu tekstów zajął się Bu-ston. Ważną rolę odgrywa także Tybetańska Księga Zmarłych, której naczelnym przesłaniem jest to, że wszystko, co widzimy po śmierci zmarłego, to projekcja jego psyche. Do ewolucji buddyzmu tybetańskiego przyczynili się indyjski nauczyciel – Atiśa i Brom-ston – jego uczeń, który cieszył...

Podobne wypracowania